Jak pěstovat ibišek zahradní

Ibišek patří mezi známé druhy pokojových rostlin. Málo kdo ví, že určité jeho druhy se dají pěstovat celoročně ve venkovním prostředí. Pěstitelé je pěstují jako opadavý keř pocházející z Asie. Keřovité druhy vás celé léto budou ochromovat nádhernými, různorodě barevnými květy. Květy dosahují velikosti 10 – ti centimetrů.

Jak pěstovat ibišek zahradní

Venkovní ibišky rostou velmi pomalu, a proto se hodí i do skalek a japonských zahrad. Jeho výhodou je i možnost radikálního seříznutí, které musíte provést na jaře. Pokud ho vysadíte na dobré místo a zajistíte mu optimální podmínky, doroste se až tří metrů. Na výběr máte z různých kultivarů. Květy mohou být jednoduché i plnokvěté v barvách od bílé až po temně fialovou.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat clemantis

Při výsadbě si dejte záležet na výběru místa. Nejlépe se jim daří na závětrné jižní straně. Má rád sucho a nesnáší přemokření. V případě nadbytečné vlhkosti vám začnou plesnivět poupata květů a nerozkvete. Toto je i důvodem proč se nesází u vodních ploch.

Jediným vhodným obdobím pro výsadbu je jaro. Jedině tehdy stihne malá rostlinka dobře zakořenit a připravit se na nadcházející zimu. Všechny nevyzrálé větvičky zmrznou. Na konci léta proto použijte hnojiva. I když některé větévky zmrznou, nevadí. Na jaře je seříznete a ibišek Vám ochotně obrazí.

Mohlo by vás zajímat:  Českou zahradu zajímavě ozvláštní exotické keře a rostliny, které si získají obdiv

Substrát a hnojivo pro ibišek zahradní

Pro pěstování ibišku zahradního musíte mít vhodný substrát. Připravíte si ho tak, že smícháte zahradní zeminu s troškou kompostu a přidáte malinko rašeliny. Substrát by měl být čerstvý, propustný a proteplený. Jen tak se mu bude dařit a poroste.

Po výsadbě používejte hnojiva na růst zhruba jeden rok (krsitalon start, kristalon plod a květ). Mladé rostliny Vám pokvetou až 3-4 rokem. V případě kvetoucích rostlin se používají hnojiva na květ. Na zimu rozhoďte kolem kmínku trošku kompostu.

Příprava rostlin na zimu

S otázkou jak pěstovat ibišek zahradní souvisí i příprava rostliny na zimu. Rostliny se nemohou ponechat bez přípravy. Na podzim navezte pod ibišek zahradní alespoň dva kýble dobře vyzrálého zahradního kompostu. Je velmi náročný na živiny. Jejich nedostatek dává najevo tak, že se světlají listy, nebo se stanou kropenatými. Nepokvete nebo jen velmi málo.

Mohlo by vás zajímat:  Petúnie posílí domácí hnojivo z ovesných vloček

Díky navezení kompostu pod keř se vyhnete kypření půdy a odstraňování plevele. Což je výhodou, protože ibišky koření mělkým kořenovým systémem. Ten můžete při kypření poškodit. Je velmi pravděpodobné, že se Vám do několika let objeví kolem původní rostliny malé semenáčky. Semenáčky značí množení ibišku, tak se nelekejte.

Přidat na Seznam.cz