Citrusy Pestovani

Jak pěstovat citrusy?

Citrusy patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Pěstovat je může skutečně každý, avšak při představách o chutných pomerančích z květináče by měly začínající pěstitelé držet nohama pevně při zemi.
Citrusy jsou teplomilné subtropické až tropické rostliny s vysokými nároky na dostatek světla. V našich podmínkách je proto hlavně v podzimních a zimních měsících složité udržet rostliny v dobré kondici. Na pěstování je nejvhodnější jihovýchodní nebo jihozápadní okno. Optimální teplota pro růst citrusů je 22 – 30 °C. Bez poškození však vydrží kolísání teploty v mnohem širším rozpětí. Na chlad je velmi citlivý hlavně citronovník (Citrus limon).

Vhodný substrát pro citrusy

Pro pěstování citrusů jsou nejvhodnější substráty, které ani po delším čase neztrácejí vzdušnou strukturu, nerozkládají se. Použít také můžete substrát z kokosového vlákna. Jelikož většina citrusů v nádobách je pěstována na podnoži, substrát musí odpovídat jeho potřebám. Nejčastěji se jako podnož používá citrónovník třílistý (Poncirus trifoliata), který vyžaduje kyselejší půdu s pH 5,5 – 6. Citrusům na jiných podnožích vyhovuje pH mezi hodnotami 6 – 7, tedy půdní reakce slabě kyselá až neutrální.

Mohlo by vás zajímat:  Česnekový postřik podpoří orchideje ve kvetení a ochrání je před chorobami

Dobrá rada: Namíchat si můžete i vlastní substrát. Použijte jeden díl rašeliny s přídavkem železa, jeden díl humusu, jeden díl zahradní zeminy, jeden díl říčního štěrku a půl dílu perlitu. Smíchejte a přilijte tolik vody, aby byl substrát vlhký, ale aby z něj po stisknutí voda nevytékala. Dbejte na to, aby byly všechny složky, z nichž substrát připravujete, bez semen plevelů a škůdců.

Problémová zálivka

Jeden z velkých problémů začínající pěstitele je právě odhadnutí správného času zalévání a správné dávky vody. U citrusů se více než u jiných rostlinách nesmí stát ze zalévání pravidelný rituál. Zalévejte tehdy, když to rostlina potřebuje, a ne každé dva nebo tři dny. Jako začínajícímu pěstiteli vám může pomoci senzor vlhkosti půdy, který vás bude informovat, kdy je již potřeba rostlinu zalít. Obecně jsou na vodu citrusy nejnáročnější v době intenzivního růstu a zvětšování plodů. Naopak v době dozrávání plodů jim prospívá sušší substrát.

Mohlo by vás zajímat:  Klíčem k bohatě rozkvetlým orchidejím je správná zálivka. Tyto exotické krásky mají specifické požadavky

Dobrá rada: Pokud kořenový bal velmi proschne, nedokáže už dobře přijmout vláhu. Tehdy pomůže vědro s vodou, do kterého rostlinu i s květináčem ponořte a nechte, dokud ze substrátu nepřestanou vycházet vzduchové bubliny. Přebytečnou vodu, která později vyteče do podmisky, vylijte.

Správné hnojivo

Tak jako pro jiné rostliny pěstované v květináčích, i pro citrusy je nezbytné správné a dostatečné hnojení. Základ tvoří prvky: dusík, fosfor, draslík, které obsahují takzvané NPK hnojiva, avšak důležité jsou i stopové prvky jako železo, bór, zinek, měď, mangan a jiné. Na citrusy jsou dostupné především kapalná hnojiva, pomocí kterých si podle návodu na obalu namícháte hnojivovou zálivku. Vhodné je i univerzální hnojivo Cererit, které neobsahuje chlor.

Mohlo by vás zajímat:  Švédský patent donutí orchidej znovu rozkvést. Během pár dní se znovu ukážou nové pupeny

Dobrá rada: Použít můžete i tuhá hnojiva s dlouhodobým účinkem, které se přimíchají do substrátu a postupně uvolňují živiny během celé vegetace. Vzhledem k času přezimování je však neaplikujte příliš pozdě. Délka účinku v měsících je vždy uvedena na obalu.

Substráty a hnojiva na citrusy

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

2 Odpovědi na “Jak pěstovat citrusy?”

  1. Sehnal jsem asi 9 rostlin každá po 5, čili celkem 45 rostlin poncirusu trifoliata za skvělých 20*9 = 180 korun. Vysázel jsem je předminulý rok na místo plotu a nyní již zastřihávám. Zahradu mám z jihu.

Komentáře jsou uzavřené.