Rybiz Pestovani

Jak pěstovat rybíz?

rybiz-jak-pestovat

Kvalitní a chutný rybíz by neměl chybět v žádné zahradě. Vybrat si můžeme z pestré palety pěstitelských tvarů od kulovitého až po rozložitý keř, či dokonce stromeček. Rybíz, vděčný keř plodící drobné bobule výrazné chuti, které mají velmi vysoký obsah vitaminu C, na českou zahradu patří. Pěstujeme proto rybíz červený, černý, bílý, růžový… Jak vybrat tu správnou odrůdu a dále se o ni starat, aby plodila co nejdéle? A jak připravit to nejsladší a nejvoňavější rybízové víno?

Vyberte si správný druh rybízu

Vyberte si ten druh rybízu, který Vás oslovil, nebo Vám chuťově nejvíc vyhovuje:

  • Červené rybízy zrají podle odrůdy od začátku června do konce srpna až září. Jsou výrazné, kyselé, krásně barevné.
  • Bílé rybízy jsou pozdnější, sklízejí se od poloviny července a mají ještě jednu výhodu – neozobávají je ptáci.
  • Černý rybíz sbíráme zhruba od 10. července do poloviny srpna.
Mohlo by vás zajímat:  Maliny může ohrozit několik škůdců, prevence může předejít napadení

Jak pěstovat rybíz?

  • Keře donesené na jaře nebo na podzim ze školky na den namočíme do vody a až potom vysadíme.
  • Keře sázíme zhruba metr až metr a půl od sebe.
  • Postačí běžná zemina ze zeleninového záhonu, kterou můžeme vylepšit kompostem.
  • Sazenice bílého a červeného rybízu vysadíme o 5-10 cm hlouběji, než rostly ve školce – tím položíme základ nového pevného keře. Výhony nad zemí zkrátíme na 10-20 cm.
  • Černý rybíz sázíme jen o trochu hlouběji než rostl ve školce. Stejně ho ale seřízneme. Později z keřů vyřezáváme čtyřleté výhony a pro kvalitu sklizně necháme keř zahoustnout slabými pruty.
  • Dbáme, abychom měli alespoň dva keře černého rybízu, každý od jiné odrůdy, ale vzájemně se opylující. Budou mít vyšší úrodu.
  • Množení rybízů je snadné – množíme buď hřížením nebo srpnovými či zimními řízky.
Mohlo by vás zajímat:  Jablka se sklízejí ve správný čas. Dobře uskladněná vydrží celou zimu

Jakou odrůdu rybízu?

Možnosti výběru jsou široké. Z osvědčených odrůd černého rybízu jsou to ‚Otel‘, ‚Eva‘, ‚Viola‘, ‚Katka‘, ‚Titania‘, případně odrůdy z řady Benův – ‚Ben Lomond‘, ‚Ben Conan‘, ‚Ben Giarn‘ a podobně. Mezi nejosvědčenější vysoce úrodné a kvalitní červený rybíz s dlouhými třásněmi patří raná odrůda ‚Detvan‘ a pozdní ‚Tatran‘, ale i ‚Maraton‘ či ‚Hron‘. Z atraktivních bílého rybízu se lze rozhodnout mezi odrůdami ‚Primus‘, ‚Blanka‘, ‚Gerlach‘, ‚Dominika‘.

Pozor na ptactvo

Nebude to dlouho trvat a místní ptačí populace objeví nové keříky. Velmi rychle mohou obrat celý keř a ozobí z větviček pupeny, takže vám zůstane jen holé nerodivé dřevo. Naštěstí existují různé plašiče, jako například vibrující páska či odraz světla ze zavěšených cédéček, jsou však účinné jen několik dní, protože ptáci si na ně zanedlouho zvyknou. Pokud se rozhodnete pěstovat několik keříků, stojí za to vyrobit si rám se sítí, která ptákům znemožní přístup k plodům.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce a zelenina nemusejí zdraví vůbec prospět. Některé druhy jsou plné nebezpečných pesticidů

VIDEO: Jak na sázení rybízu?

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz