Pestovani Boruvek

Jak pěstovat borůvky

Ještě donedávna jsme u nás znali pouze borůvky nasbírané ve volné přírodě. Většina ploch s výskytem borůvek se nachází v chráněných územích přírodních rezervací. Jinde zas padají za oběť zprůmyslňování lesnictví a bezohlednosti sběračů. Proto je opodstatněné a žádoucí pěstovat borůvky v zahrádkách. Vhodné jsou borůvky, které známe pod názvem borůvka americká nebo borůvka velkoplodá. Její botanický název je Vaccinium corymbosum. Borůvky můžeme pěstovat na celém území ČR kromě poloh s nadmořskou výškou nad 800 metrů.

Nároky na pěstování borůvky

Jistým problémem při pěstování borůvek jsou jejich nároky na složení půdy. Borůvka zahradní potřebuje písčitou nebo písčito-hlinitou půdu s velkým obsahem organického materiálu a mimořádně kyselou půdní reakcí. Nevhodná je těžká jílovitá a mokrá zem. V takovém případě musíme upravit prostor na pěstování. Do jam určených na výsadbu dáme namísto původní půdy směs z písku a rašeliny, nejlépe z vřesovišť, případně okraje jam odizolujeme od ostatního okolí fólií nebo betonovými skružemi. Na výsadbu použijeme pouze sazenice získané vegetativně. Ty se získávají zakořeněním odřezků a dodávají se v polokontejnerech. Měly by být zárukou dobře vyvinuté kořenové soustavy. Borůvky je dobré vysazovat na slunných místech, neboť v stinném prostředí bývají úrody nížší.

Mohlo by vás zajímat:  Citron je skvělý nejen uvnitř, i citronová kůra najde mnohé využití

Tam, kde je půda dostatečně kyselá, kopeme jámy široké asi 1 metr s hloubkou přibližně 40 až 50 cm, protože borůvky zakořeňují poměrně mělce. Na dno jámy bychom měli nasypat křemičitý písek nebo štěrk jako drenáž pro odvod přebytečné vody. Nejvhodnější doba pro vysazování borůvek je podzim nebo brzké jaro. Přesto, že borůvka je samosprašná, je vhodné vysadit v její blízkosti alespoň dvě odrůdy se stejným časem kvetení. Docílíme tak vyšší úrodu. Na hnojení borůvek používáme zejména dusíkatá hnojiva.

Ošetřování sazenic borůvky

V prvních letech po výsadbě musíme věnovat pozornost ošetřování půdy kolem rostlin proti plevelům. Jelikož mají kořeny blízko pod povrchem, namísto okopávání raději vytrháme plevel ručně. Nejlepším způsobem ošetřování je však mulčování. Na nastýlku pod borůvky je nejvhodnější dřevěná kůra z borovic nebo smrků, jakož i piliny z jehličnatých dřevin a posečená suchá tráva. Mulčovací materiál zároveň dodává půdě organický materiál.

V zimních měsících nastýlka chrání jemné kořeny před promrznutím. Po třech až čtyřech letech je ji třeba obnovovat. Nastýlat bychom měli vrstvu vysokou 5 až 10 cm. Po vysazení necháme na rostlině jeden až tři nejsilnější vzpřímeně rostoucí výhony, které mírně zkrátíme, aby se lépe rozkořenily. Ostatní výhonky odstraníme až u země. Tyto výhonky zbytečně neodčerpávají rostlině živiny, proto bude pevnější a lépe rozvětvená. Při borůvkách se květní pupeny vytvářejí na jednoletých výhonech vyrůstajících od kořene rostliny. V dalších letech necháváme na doplnění keře dva až tři vzpřímeně rostoucí jednoleté výhony tak, aby měl keř v době plné plodnosti, což je asi v sedmém až osmém roce od výsadby, 7 až 12 výhonů různého věku. Nejvhodnější čas na řez keře je na jaře. Tehdy vidíme na keřích škody způsobené zimou. Nejprve odstraníme části rostliny poškozené mrazem, chorobami a škůdci, pak staré, již neplodící části dřeva a slabé větvičky, které zahušťují keř a brání jeho prosvětlení. Tyto výhonky odstraníme až u země.

Mohlo by vás zajímat:  Správně prořezaný borůvkový keř bude plodit mnohem více lahodných bobulí

Borůvka je druh náročný na vodu

Borůvka patří k ovocným druhům nejnáročnějším na vodu. Přebytečná voda jí však také škodí, proto je při sázení nutná drenáž na její odvádění. Borůvky není vhodné vysazovat ani na příliš často zamokřenou půdu. Pravidelné a rovnoměrné zavlažování má podstatný vliv na velikost, kvalitu i chuť plodů. Na zalévání je nejvhodnější měkká voda, která obsahuje co nejméně minerálních solí. Taková je například zachycena dešťová voda.

V poslední době se u nás objevily druhy borůvek nazývané borůvka nízká. Vznikly interspecifickým křížením borůvky vysoké a borůvky úzkolisté. Tyto nové druhy mají nízký vzrůst, podle jednotlivých odrůd. Můžeme je pěstovat nejen v zahradách, ale i ve větších nádobách na balkonech a terasách domů. Jejich plody jsou vhodné k přímé konzumaci i na různé zpracování jako u borůvce zahradní.

Mohlo by vás zajímat:  Sušené meruňky pro sportovce i všechny, kdo žijí zdravě: dodejte tělu maximum dobré energie

Vliv borůvek na lidský organismus

Lidé už dávno znali neocenitelný vliv borůvek na lidský organismus, zejména na obranyschopnost organismu, růst dětí. Velmi účinné jsou proti průjmu, jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky, revmatismu a jiných chorob. Nejnovější výzkumy prokázaly i protirakovinné účinky tohoto ovoce.

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

2 Odpovědi na “Jak pěstovat borůvky”

Komentáře jsou uzavřené.