Bananovnik

Jak pěstovat banánovník?

Rod banánovníku (lat. název musa) má velké množství druhů. U nás se většinou pěstuje druh cavendish a jeho zakrslá forma nana. Tento banánovník má v mládí tmavočervené skvrny na listech. Banánovník pochází z jihovýchodní Asie odkud se rozšířil do celé tropické ale i subtropické oblasti. Je to trvanlivá bylina, nepravý kmen tvoří pochvy listů. Druh cavendish dorůstá do výšky max. 1,5 metru.

Pěstování banánovníku

Jedná se o tropickou rostlinu proto třeba tomuto alespoň částečně přizpůsobit pěstování. Obecně se dá říci že pěstování banánovníku je nenáročné a mnoho pěstitelů se dokonce může pochlubit svou vlastní úrodou. Rostlina vyžaduje výživný propustný substrát a dostatečně velkou nádobu na pěstování. Rostlinu je v prvních 2 letech pěstování třeba každý rok 2 krát přesadit do větší nádoby a třetí rok na jaře přesadit do nádoby o průměru 40-60 cm aby měl kořenový systém dostatek prostoru.

Banánovníku nejlépe vyhovují teploty 25 – 30 stupňů. Při přímém slunečním úpalu rostlina sklopí listy k sobě aby se chránila před přehřátím. Dlouhodoběji by neměl být v teplotě pod 10st. a krátkodobě pod 5st. Rostlinu můžeme celoročně pěstovat v teple případně v zimním období snížíme teplotu na cca. 15st. a při této teplotě rostlinu přezimujeme (omezíme zálivku na minimum). Během sezóny pravidelně přihnojujeme protože rostlina intenzivně roste a během vegetační sezóny měsíčně naroste 3-5 nových listů. Rostlinu můžeme otáčet postupně aby nerostla jedním směrem (k oknu). Pokud rostlina jde kvést (poznáme podle toho že zhrubne pseudokmen) již rostlinu otáčet nesmíme. Rostlina by měla kvést po tom jak měla 50-60 listů – listy postupně jako dorůstají nové zespodu zasychají. Květ není nutné opylovat. Ze škůdců nám problémy mohou způsobovat svilušky případně jiné roztoče. Při napadení použijeme postřik proti roztočům a postřik podle návodu opakujeme.

Mohlo by vás zajímat:  Výživné hnojivo podpoří maliníky a zvýší úrodu plodů

Banánovník se rozmnožuje novými výhonky. Plody se vyvíjejí bez opylení proto jsou bezsemenné (alespoň komerčně pěstované odrůdy). Poté jak rostlina rozkvete v našich podmínkách zahyne ale z kořenů vyrostou nové rostlinky. Ty je třeba odsadit a můžeme pokračovat v pěstování. Novou rostlinku od hlavní odsadíme tak, že rostlinku odhrabeme až k místu kde je srostlá s mateřskou rostlinou anv tom místě odřízneme. Rány zasypeme rozdrceným dřevěným uhlím, popřípadě můžeme nechat 1 den zaschnout ránu aby nezačala hnít. Já to nedělám a zatím jsem se zahnívání kořenů problém neměl. Při odhrabávání dáváme pozor abychom poškodili co nejméně kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Neotřelý živý plot i hlavní hvězda zahrady: rakytník je nenáročný a jeho plody bezkonkurenční

Pozor na vlhkost

Aby se banánovníku dařilo, potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu od dvaceti do pětadvaceti až třiceti stupňů Celsia. Nižší vlhkost vzduchu můžete nahrazovat pravidelným rosením listů. Rostlina vyžaduje častou a vydatnou zálivku, ale pozor, abyste ji nepřelili. Důsledkem by bylo uhnívání kořenů a její úhyn.

A co když jí naopak vodu nedopřejete? Poznáte to snadno, známkou nedostatečné zálivky je totiž vybledlé zbarvení listů. Banánovníky jsou žíznivé obzvlášť v teplých měsících, kdy při zálivce vyžadují přes litr vody a současně i hnojení plnými hnojivy s vyšším obsahem draslíku a dusíku.

Bez světla to nepůjde

Banánovník musí také mít dostatek světla: dejte jej co nejblíže k oknu, ale ne na severní stranu. Kvete nejčastěji třetím rokem a v tomto období zvláště nesnáší jakékoliv přesouvání a stěhování. K vyzrání plodů vyžaduje alespoň tři a půl měsíce v teplém prostředí. Aby vám rostl rovnoměrně, otáčejte jej za sluncem, samozřejmě kromě doby květu.

Mohlo by vás zajímat:  Malý citron dokáže velké věci. Skvělé využití najde při péči o domov i pokožku

banánovník a mráz

V poslední době se převážně v nabídce internetových obchodů objevují také banánovníky mrazuvzdorné, jež snesou teplotu až minus pět stupňů. Přes léto se pěstují stejně jako klasický banánovník, před zimou se jim však odřežou listy a okolo rostlin se vytvoří zábal ze suchého listí či slámy a podobných materiálů.

Takový banánovník přečká bez problémů celou zimu až do jara. Výhodou je opět jeho rychlé vegetativní množení odnožemi. Velmi známým mrazuvzdorným banánovníkem je Musa basjoo, jenž dorůstá výšky okolo čtyř metrů a má až dvoumetrové listy. Při teplotě nad patnáct stupňů vyroste až patnáct centimetrů za týden.

VIDEO: Jak roste banánovník doma

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz