Jak chránit své rostliny před mrazem?
Některé rostliny jsou natolik houževnaté, že je můžete nechat na své zahradě jen tak bez ochrany po celý rok. A nic se jim nestane. Jsou totiž mrazuvzdorné, a proto jsou připraveny i na drsné zimní podmínky. Nicméně existují také rostliny, které musíme ještě před prvními mrazíky schovat do vnitřních prostor našeho domu či bytu. A pak existuje ještě třetí skupina rostlin, a to jsou ty, které zimu venku sice přečkají, musíme jim s tím ale trochu pomoct.
Ochrana rostlin, které pěstujeme v nádobách
Je jasné, že rostliny, které pěstujeme v nádobách, jako jsou například truhlíky, jsou mnohem náchylnější na spálení mrazem. Jejich kořeny totiž nejsou tak chráněny, jako je tomu u rostlin, které rostou v zemi. A proto je vhodné tyto rostliny přenést někam, kde nemrzne. Typicky se jedná o nějaký chladnější pokoj, kde je ale světlo. Rostliny bez květenství si rychle zvyknou na mírnější zálivku a zazimují.
Na co si dát pozor?
Rostliny, které přenášíme dovnitř, abychom je ochránili před mrazem, musíme dobře zkontrolovat. Hledáme na nich následující problémy:
- Škůdce, jako jsou například mšice. kdybychom rostlinu uskladnili i s nimi, pak by se rychle množily a napadly by i jiné rostliny, které bychom uskladnili. Na mšice je velice účinná mýdlová voda.
- Jakékoli projevy nemocí (zčernalé listy, plísně) je potřeba vyřešit. Důvod je stejný: tyto nemoci byste mohli rozšířit i na zdravé rostliny.
Ochrana rostlin, které pěstujeme volně v půdě
Před mrazem chráníme zejména rostliny, které nejsou příliš houževnaté. To mohou být například některé druhy mrazuvzdorných ovocných dřevin, jako jsou například fíky, nebo prostě rostliny mladé, které ještě nemají tak silný kořenový systém. Rostliny chráníme přikrytím, k čemuž používáme rostlinné materiály, jako je sláma, listy nebo chvojí. Vhodná je také netkaná textilie.