Red Apples Wooden Surface Fresh Fruits

Jablko je plné vitamínů, do jídelníčku patří pravidelně

Jablka. Toto tuzemské ovoce patří mezi nejzdravější, ne nadarmo se říká, že se v jablku skrývá celá lékárna. Podle odborníků jedno jablko denně pomáhá harmonizovat trávení a je lékem proti cholesterolu i vysokému krevnímu tlaku. Jablko je symbolické i z hlediska královské moci, plodnosti a například v křesťanské tradici je znakem pokušení, chtíče a hříchu. V novodobé kultuře se stalo jablko symbolem hudby a moderních technologií. Co ještě nevíte o jablku?

Jablkem ke zdraví a dlouhověkosti

Levná, přitom plná zdraví. Tuzemská jablka jsou dobře dostupná, k tomu plná vitamínů, především céčka, ale také vitamínů E a řady B, provitamínu A, vitamínu K, betakarotenu, kvercetinu, lykopenu, minerálů a zejména vlákniny a pektinu. Právě posledně jmenované látky jsou zázrakem pro trávení, spolu s antioxidanty mají jablka čisticí účinek, svařená pomáhají při průjmech. Díky pektinu jsou jablka sytá. Jablka se doporučují pro zlepšení chuti k jídlu, nadto mají nízký glykemický index a hodí se pro diabetiky.

Mohlo by vás zajímat:  Září v zahradě: Pozvěte přátele na podzimní piknik
Close Up View Farmers Hand Picking Apple Fruit Orchard
Zdroj obrázku: Freepik

Jablkem proti rakovině

Jablka účinně působí proti rakovině, protože vláknina snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny až o 60 procent. Jablka jsou zázrakem při onemocnění jater a žlučníku. Jeden zkonzumovaný plod denně pomáhá snížit cholesterol a vyloučit z těla nebezpečné toxiny a radioaktivní látky. Jablka zásadně ovlivňují krásu, protože obsahují vitamín E povzbuzující kožní buňky, obklad z nastrouhaných jablek pomáhá při zarudlých očích. Jablečný ocet se používá v dermatologii a kosmetice při koupelích a při mytí vlasů.

Jablko jako symbol

Od pradávna je jablko symbolem plodnosti, sklizně a lásky. Jablko je také symbolem moci, kdy vládcové třímají v jedné ruce žezlo a v druhé zlaté jablko. V křesťanství zase symbolizuje pokušení, dokonce chtíč a hřích, patří mezi zakázané ovoce. Symbol jablka se objevuje v moderní popkultuře, slavná skupina The Beatles natáčela svá slavná alba v Apple Records. Nakousnuté jablko je oblíbenou značkou mobilních telefonů a počítačů po celém světě. A nebýt jablka, které spadlo Isaaku Newtonovi na hlavu, nedošlo by k formulaci gravitačního zákona. A New York, ten si nedokáže bez jablka svou existenci vůbec představit. Big Apple je totiž symbolem Spojených států, ale také místem, kde se prodávají jablečné koláče na každém rohu.

Zdroj: https://web.extension.illinois.edu/apples/facts.cfm
Přidat na Seznam.cz