Snail 6290772 1920

Invaze hlemýžďů dokáže zlikvidovat celou úrodu. Zbavte se jich šetrně, ale účinně

Hlemýždi ničící zahradu se objevují na zahradách každým rokem. Bohužel všechno sežerou, všude vyšplhají a jejich tlamám nic neunikne. Takovým způsobem likvidují okrasné rostliny i užitkovou zahradu. Je vám toto šnečí jednání povědomé? Nenechte se zastrašit, obhajte si svou zahradu a zbavte se hlemýžďů. Nemusíte proti nim bojovat jen za pomoci chemie, která snižuje kvalitu vaší zahrady, jde to i přírodními způsoby. Které že to jsou?

Zamezte hlemýžďům přístup k rostlinám

Že to zní nemožně? Ale vůbec ne! Šneci jsou schopní se pohybovat pouze po drsných a hrubých površích. Povrchy, které jsou hladké, nejsou schopní zvládnout. A to je zjištění, kterého byste se měli chytit. Trochu více práce dá vybudovat kolem rostlin „zákopy“, přes které hlemýždi neprojdou. K tomu vám postačí vyhloubit po obvodu záhonu zhruba 10 cm hluboký řádek. Řádek vystelte fólií, a do ní nalijte obyčejnou vodu. Docílíte toho, že se šneci přes překážku nedokážou dostat. Ti chytřejší se odstěhují, ti hloupější se ve vodě utopí. Pak už to chce jen občas posbírat utopené hlemýždě a vyhodit je.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon před holuby ochrání instalace sítě nebo domácí repelent ze dvou surovin
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud se vám zdá tento způsob příliš složitý a komplikovaný, existuje pár variant, jakými lze „zákopy“ s vodou nahradit. Můžete po záhoně kolem rostlin rozházet jemné piliny, popel ze spáleného dřeva nebo najemno rozdrcené skořápky od vajec. To vše jsou povrchy, které hlemýždi nedokáží překonat. Proto vám zajistí ochranu všech rostlin i bez použití jakýchkoli drahých chemických přípravků, jejichž látky se dostávají do rostlin. Což by mohl být problém zejména u užitkové zahrádky.

Zdroj obrázku: Pixabay

V případě, že se vám z nějakého důvodu opravdu nechce rozhazovat cokoli po zahradě, i když se jedná o přírodní materiály, existuje ještě jedna postřiková možnost. Záleží na tom, co pijete za kávu. Pokud si děláte tureckou kávu s lógrem nebo vlastníte kávovar, můžete rozhazovat lógr kolem rostlin. Jestliže ani toto není váš šálek kávy, stříkejte rostliny slabou kávou. Vůně kávy je jedna z mála věcí, kterou hlemýždi opravdu nesnáší. 

Přidat na Seznam.cz