Hroznové víno obsahuje velké množství kalorií a cukrů
Některé ovoce je sladkou kalorickou pastí. I když je na jedné straně plné vitamínů a antioxidantů, na druhé straně nás jeho sladká chuť nutí konzumovat ho stále více a více. Hrozny patří mezi jedny z těchto nebezpečných druhů. Dávejte si proto pozor na zkonzumované množství, hlavně pokud se snažíte držet štíhlou linii.
Výhody konzumace
Hrozny jsou známé již tisíce let a oceňují se jejich chuťové a zdravotní vlastnosti. Rádi je konzumujeme po celý rok, nejen v syrové formě, ale také ve formě rozinek nebo džusu. Tyto plody jsou bohatým zdrojem vitamínů A, C, K a B, jakož i jódu, hořčíku, fosforu, zinku, draslíku a pektinů. Hrozny obsahují velké množství antioxidantů, které brzdí stárnutí těla a blokují vývoj rakovinných buněk. Kromě toho jejich semena obsahují fenolové kyseliny a prokyanidy.
Pravidelná konzumace hroznů viditelně zlepšuje stav pokožky – stává se pevnější a flexibilnější, nabývá zdravou barvu a zánět se výrazně snižuje. Tyto plody regulují sekreci mazu, díky čemuž se využívají nejen v jídelníčku, ale také v kosmetice. Hrozny mají pozitivní vliv na funkci střev. Díky vysokému obsahu vlákniny urychlují peristaltiku a metabolismus, také pomáhají udržovat přirozenou rovnováhu bakteriální flóry trávicího ústrojí.
Kalorie a glykemický index
Hrozny vděčí za svou sladkou chuť velkému množství uhlohydrátů. Jsou to hlavně fruktóza a glukóza, tedy poměrně lehce stravitelné cukry, hrst hroznů odpovídá pěti čajovým lžičkám cukru. Hrozny obsahují také dost kalorií, 100 g dodá asi 68 kcal. Glykemický index hroznů je 45. Je relativně nízký, tyto plody se však nedoporučují diabetikům a lidem s inzulínovou rezistencí.
Jablka, jahody, maliny, třešně, hrušky a angrešt budou pro lidi trpící cukrovkou mnohem lepší volbou. Ukazuje se, že navzdory podobné chuti jsou tmavé hrozny mnohem zdravější. Je tomu tak proto obsahují zejména více polyfenolu zvaného resveratrol, který pozitivně ovlivňuje práci srdce a oběhového systému, chrání před aterosklerózou a hypertenzí. Má také protizánětlivé vlastnosti. Velké množství polyfenolů obsahuje také červené víno.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6479680/¨, https://www.byramhealthcare.com/blogs/10-low-glycemic-fruits-for-diabetes-management, https://pharmeasy.in/blog/10-low-glycemic-index-fruits-for-diabetes/, https://www.everydayhealth.com/type-2-diabetes/best-fruits-for-diabetes/, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jsfa.2541, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2852857/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3420094/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/271156, https://www.nutrisense.io/blog/do-grapes-raise-blood-sugar-levels, https://www.verywellfit.com/grapes-nutrition-facts-calories-and-health-benefits-4111390, https://www.medicalnewstoday.com/articles/271156, https://food.ndtv.com/food-drinks/benefits-of-grapes-from-being-a-powerful-antioxidant-to-preventing-signs-of-ageing-1223636, https://www.diabetesselfmanagement.com/healthy-living/nutrition-exercise/are-grapes-good-for-diabetics/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7143620/