Peeling Potatoes Kitchen By Hands Chef With Knife Preparing National Dish

Hnojivo z bramborových slupek podpoří v růstu pokojové rostliny i zeleninu

Pěstování užitkových plodin nebo okrasných rostlin patří mezi oblíbené volnočasové aktivity. Přinášejí radost i užitek, a to hned dvojnásobný. Prací na zahradě posílíte svou fyzickou kondici a úroda zeleniny či ovoce vám poskytne základní suroviny do kuchyně pro přípravu nejrůznějších jídel, moučníků i zavařenin. Aby rostliny a plodiny prosperovaly, potřebují živiny. A ty jim dodá hnojivo. Můžete vyzkoušet si připravit své vlastní, a to z bramborových slupek.

Do koše je jich škoda

Brambory jsou běžnou potravinou, ze které lze uvařit řadu chutných jídel. Oblíbené smažené hranolky, bramborák nebo je lze přidat do buchet, aby byly vláčnější. Po loupání brambor obvykle zůstane kupa bramborových slupek, které končí v odpadkovém koši, případně na kompostu. Do odpadkového koše je ale škoda je dávat, protože obsahují cenné látky, které ještě mohou být užitečné.

Mohlo by vás zajímat:  I na ten nejmenší balkon se vejde malá zahrádka. Rajčaty a bylinkami možnosti ale nekončí

Co všechno brambory obsahují

V bramborových slupkách je především draslík, který je zásadní pro proces fotosyntézy. Dále z minerálních látek obsahují zinek, železo, hořčík, mangan, nikl, vápník a z vitamínů C, B1, B2, B3 a K. Je tedy evidentní, že takové množství živin prospěje i rostlinám, když si z bramborových slupek vyrobíte ekologické hnojivo.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si připravit a používat hnojivo z bramborových slupek

Oloupané bramborové slupky dáte do hrnce a zalijete je vroucí vodou v poměru 1 : 10. Promícháte a necháte vodu vychladnout. Živiny se do ní vylouhují. Pak směs přecedíte a hnojivo máte připravené k použití. Můžete jím zalévat pokojové rostliny, a to jednou za tři až čtyři týdny, které se odvděčí bujnějším růstem.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nejlépe a rychle upravit na jaře zahrádku

Bramborové hnojivo je vhodné také na kořenovou zeleninu, maliny, rybíz a jahody, které jím zalijete. Ale bramborové slupky lze i přímo pohodit po záhonu a zapracovat do hlíny. I tímto způsobem pozitivně ovlivní zdravý růst zeleniny, zejména plodů, a dalších rostlin.

Zdroj: https://www.webgardner.com/composting/how-to-use-potato-peels-for-plants/
Přidat na Seznam.cz