Heřmánek ozobí letní dezert něžnými kvítky. Zázračně působí na trávení i krásu vlasů
Heřmánek patří k nejoblíbenějším bylinkám. Kvete celé léto a je to přírodní lék na mnoho neduhů. Pochází z východního Středomoří a jeho stonek může dosahovat výšky až 50 centimetrů. Květy mají bílé okvětní lístky a žlutý, vyboulený a dutý střed, od podobného rmenu se odlišuje intenzivní a nezaměnitelnou vůní. Nálevy z heřmánku se užívají pro jeho protizánětlivé, sedativní a diastolické vlastnosti. Doporučuje se při poruchách trávicího systému a žaludečních křečích.
Pomáhá při žaludečních problémech
Kumariny a flavonoidy, které heřmánek obsahuje, působí relaxačně na hladké svalstvo střev. Je dobré pít heřmánkový čaj po těžkém a tučném jídle, protože usnadňuje trávení, zmírňuje průjem a pálení žáhy i kyselý reflux. Zlepšuje také krevní oběh a působí proti únavě, proto není od věci užívat ho také před tréninkem. Navíc zlepšuje spalování tuků.
Koupel v heřmánku je uvolňující a díky antibakteriálním vlastnostem pomůže zejména mastné pleti se sklonem ke znečištění. Kromě toho heřmánek zmírňuje příznaky nachlazení, rýmy a astmatu. Koupel před spánkem napomáhá snazšímu usínání. Cenné využití má i vlasový oplach z heřmánku, bojuje proti lupům a mastnotě. Vlasy budou lesklejší a silnější.
Ozdobí dezerty
Tím výčet využití heřmánku nekončí, dá se použít i v kuchyni, protože květy heřmánku jsou jedlé. Můžete je použít ke zdobení dortů, zákusků a jiných dezertů, případně je zalít do želé nebo do sladkých sirupů z vody, cukru a citronové šťávy. Květy mohou ozdobit letní polévky a saláty nebo osvěžující letní nápoje a koktejly.
Podobně jako u jiných bylin není dostatek výzkumů, které by doporučovaly či zakazovaly konzumaci heřmánku v těhotenství. Lékaři doporučují převážně střídmost a vybírat bylinku z prověřeného zdroje. Někteří vědci se domnívají, že nadměrná konzumace heřmánku zvyšuje riziko předčasného porodu nebo potratu.
Zdroj: https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/chamomile-tea-used-potential-benefits-side-effects-types-more/