Fialový květák vnese do pokrmů špetku exotické pikantnosti a zdroj důležitých živin
Fialová forma květáku se od svého bílého bratrance neliší pouze vzhledem, ale i v chuti. Tato pozoruhodná odrůda pochází původně z Kypru. Do střední Evropy byl dovezen na přelomu 16. a 17. století. Někteří jeho chuť popisují jako výrazně kořeněnou, štiplavou a celkově zajímavou. Díky své výrazné fialové barvě představuje i vysoce estetický prvek, který pozvedne každý pokrm na jasně vyšší úroveň.
Krásný i velmi zdravý
Málokdo by věřil, že je fialová barva odrůdy zcela přirozená. Nenajdete ho ale v obchůdku u každého zelináře, protože bílý květák je zkrátka oblíbenější. Originální fialové růžičky představují v syrovém zeleninovém salátu krásné doplňky, kterých si lidské oko okamžitě všimne. Po uvaření se jeho fialová barva přemění na modrou. Výborně chutná jako blanšírovaný, smažený i pečený. Podává se jako oblíbená příloha k masu a tvoří srdce mnoha krémových polévek.
Květák oceníte při dietě, neboť obsahuje jen velmi málo tuku a sacharidů. Tato zelenina je bohatým zdrojem vitamínu C, vitamínů skupiny B, folátů, vlákniny a draslíku. Jeho největší benefit ale představují antokyany zodpovídající za fialové zabarvení. Tyto látky působí v lidském těle jako ochrana proti různým nemocem.
Potvrzené přínosy pro zdraví
Fialový květák je díky vysokému obsahu antokyanů oficiálně klasifikován jako zelenina s antikarcinogenními vlastnostmi. Rozhodně se nedá říct, že vás stoprocentně uchrání před rakovinou. Vznik této nemoci je nejspíše souběhem mnoha faktorů, mezi kterými hraje důležitou roli zdravá výživa. A právě zařazením vhodných potravin do jídelníčku můžete pro své zdraví udělat maximum.
Aby byl tento účinek květáku zachován, měl by se jíst v syrovém stavu. Dále bylo prokázáno, že květák způsobuje potravinové alergie jen ve velmi malé míře, a tudíž je vhodný i pro alergiky a osoby s citlivým trávením.