Fresh Potatoes Basket

Brambory nebezpečně zvyšují hladinu cukru. V jedné formě si je ale mohou dát i diabetici

Lidé, kteří mají cukrovku, jsou hodně omezení tím, co mohou jíst. Existují sice produkty, které jsou zcela bez cukru, ale na druhou stranu každý má občas chuť na něco, co mu dobře na těle neudělá, ale nedokáže si to odpustit. Pokud tedy budete mít jako cukrovkář chuť například na brambory, můžete si je dopřát, ale dejte si je studené.

Brambory mají vysoký glykemický index

Brambory jsou skvělou přílohou mnoha druhů jídel, ale bohužel nejsou vhodné pro každého. Obsahují vitamin C nebo skupinu B, mají sice málo kalorií, ale na druhou stranu mají vysoký glykemický index. To znamená, že diabetici by si jich neměli dopřávat mnoho. Hladina cukru se po jejich konzumaci může zvednout až o 95 %, což prokázaly také vědecké studie.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulový odvar se hodí především pro pěstovanou zeleninu. Zbaví ji plísní a škůdců

Proto jestli si chcete dát brambory, dbejte na přiměřené množství. Existuje tu ale také další varianta, jak si brambory dopřát a zároveň tím nepoškodit svoje zdraví. Brambory obsahují škrob, což je komplexní sacharid. Proto bychom měli konzumaci brambor omezit. Občasné snězení brambor ale rozhodně neuškodí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Můžete je jíst studené

Možností, jak si je dopřát, je mnoho. Jednou z nich je, že je diabetici mohou jíst studené. V této formě totiž brambory neobsahují škrob, který může být nebezpečný. Typ škrobu ve studených bramborách totiž funguje jako vláknina, kterou naše tělo nejen potřebuje, ale také přispívá k tomu, aby fungovala správně naše střeva.

Mohlo by vás zajímat:  Mořské řasy jsou u nás téměř neznámé, přesto se vyplatí občas si je dopřát

Při vysoké hladině cukru a lásce k bramborám můžete využít právě tuto metodu. Pro cukrovkáře existuje mnoho produktů, které jsou šetrné k jejich zažívání a zdraví a zároveň budou chuťově podobné potravinám, které normálně jíst nemohou. Studené brambory možná nebudou tou největší pochoutkou, ale je to jedno z řešení. Nemusí být omezeni potravinami, jako tomu bylo kdysi. Náhražky dnes koupíte na každém kroku a nemusíte je vůbec rozeznat od původních produktů.

Zdroj: https://www.acu.edu.au/about-acu/news/2020/october/potatoes-do-not-need-to-be-off-limits-if-you-have-type-2-diabetes-acu-research
Přidat na Seznam.cz