Roof Truss 3339206 1280

Dřevokazný hmyz dokáže napáchat velké škody, včasný zásah zachrání napadené dřevo

Dřevo je skvělý, přírodní materiál, který se s oblibou používá jak pro stavby, tak například pro nábytek, podlahy a různé předměty. Pokud se však dřevem rádi obklopujete, měli byste vědět, že bývá ohroženo řadou škůdců, zejména plísněmi, houbami a také některými druhy hmyzu.

Jak poznat, že je dřevo napadeno

Napadení dřevokazným hmyzem poznáte zejména podle drobných, takzvaných výletových otvorů ve dřevě s tím, že často najdete také drobné piliny a dospělé jedince v okolí. Některé larvy lze dokonce i slyšet. Dřevo napadají nejčastěji larvy, které v něm vykousávají chodbičky, těm se říká požerky.

Mohlo by vás zajímat:  Postřik z droždí ochrání rostliny před houbovými chorobami, česnek zlikviduje škůdce
Zdroj obrázku: Pixabay

Kvůli tomu se mění struktura a pevnost dřeva a napadený kus se může dokonce i rozpadnout, což je nebezpečné zejména u krovů a nosných trámů. Čím je větší vlhkost dřeva, tím větší je riziko jeho napadení hmyzem a vlastní vývoj larev je pak urychlen optimální teplotou okolí, která závisí na jednotlivých druzích. Některé prosperují již při teplotě pod 20 °C, jiné potřebují teplotu až ke 30 °C.

Nejčastější škůdci a jak se bránit

Zejména u dřevěných částí domu, které jsou venku, se doporučuje jako prevence impregnace speciálním přípravkem, který slouží k ochraně dřeva před škůdci. Díky tomu se prodlouží jeho životnost.

Mohlo by vás zajímat:  Znepříjemněte mravencům pobyt u vás doma. Uvidíte, že se brzy dají na ústup
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud však již k napadení hmyzem došlo, je zapotřebí dřevo sanovat. Nejprve je třeba zjistit rozsah poškození a také to, zda je napadení staršího data, nebo zda je stále aktivní. Vzhledem k tomu, že nejčastější příčinou napadení dřeva je jeho vlhkost, je třeba udělat co nejdříve opatření, které ji sníží a zároveň zaručí cirkulaci vzduchu. Pokud hmyz již aktivní není a dřevo není natolik narušeno, aby bylo nutné ho odstranit, ošetřete ho výše uvedeným preventivním přípravkem proti dalšímu napadení. Pokud je hmyz ve dřevě stále přítomen, je zapotřebí napadené dřevo odstranit nebo je zpevnit a pomocí odborníků zajistit jeho ošetření například pomocí mikrovln. Poté lze opět aplikovat preventivní chemickou ochranu.

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci ohrožují rostliny na zahradě i doma. Připravte si domácí přípravky, které je zlikvidují

Pokud jde o nejčastější druhy dřevokazného hmyzu, patří k nim především červotoč, tesařík, hrbohlav, dřevokaz, pilořitka, ale také některé druhy mravenců.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/wood-destroying-insects/
Přidat na Seznam.cz