Drenaz1

Drenážní vrstva udrží domácí rostliny v kondici, materiálu se meze nekladou

Jaro je ideální čas na opětovnou výsadbu květináčových rostlin. Po zimní stagnaci se probudí k životu a jejich kořeny potřebují nové místo k růstu. Rostliny tak na jaře potřebují nejen nový květináč a správnou půdu, ale také drenáž, odpovídající za správné zavlažování. Co to je a jak ji připravit?

Co je drenáž?

Drenáž je propustná vrstva vytvořená na dně květináče, která zajišťuje adekvátní prosátí vody do kořenů i odvod té přebytečné. Drenáž je také název otvorů na dně květináče. Při výběru správného materiálu je důležitá hrubá struktura a propustnost.

Mohlo by vás zajímat:  Úchvatné orchideje se mohou stát ozdobou každého interiéru. Stačí se inspirovat jejich domovinou
Zdroj obrázku: Freepik

Proč používat drenáž?

Drenáž není nutná při domácím pěstování, i když její použití může výrazně zlepšit stav rostlin. Pokud se přebytečná voda nachází v květináči příliš dlouho, může to vést k hnilobě kořenů, což se následně projevuje úhynem celé rostliny.

Jak vyrobit drenáž?

Velikost drenážní vrstvy závisí na velikosti rostliny, obvykle se její tloušťka pohybuje od 2 do 10 cm. Na drenáž lze použít:

  • kameny,
  • expandovanou hlínu,
  • jemný písek – nevýhodou je vysoká propustnost,
  • perlit,
  • štěrk – poutá málo vody,
  • keramzit,
  • keramické střepy,
  • polystyren,
  • drcenou kávu.
Mohlo by vás zajímat:  Tyhle květiny se nevybírají podle vzhledu, jejich unikát je v netradičních vůních
Zdroj obrázku: Freepik

Kromě samostatné vrstvy na dně květináče může být půda smíchána s materiály, které propouští do kořenů vzduch a absorbují přebytečnou vodu. Použít lze polystyrenové kuličky, vlizelín nebo granule z minerální vlny. Funkcí těchto materiálů je absorbovat přebytečnou vodu a poté ji pouštět, když je substrát příliš suchý.

Jak se vypořádat s kořeny?

Pokud během přesazování zjistíte, že zůstává v květináči mnoho místa, použijte jiný. V případě, že se mezi kořeny drží hlína, odstraňte ji a volte velikost květináče dle velikosti kořenů. Pro nakypření půdy použijte vidličku, tyčku na špízy či ruce. Při dosypávání půdu pouze lehce zatlačte a po zasazení nezapomeňte rostlinu zalít, kořeny se lépe uchytí.

Zdroj: https://deepgreenpermaculture.com/2020/10/06/how-to-improve-drainage-in-plant-pots-the-proper-way-to-do-it/
Přidat na Seznam.cz