Lush Burgundy Peonies Among Other Perennials Flower Bed Perennial Flowers Landscape Design

Domácí zavlažovací systém z PET lahví udrží rostliny během dovolené hydratované

Horké dny, které v létě panují, jsou náročné na zalévání rostlin. Je třeba jim vodu pravidelně dodávat, aby nedošlo k jejich uvadnutí. I zalévání ale vyžaduje určitá pravidla, která byste měli dodržovat. Když budete zalévat v nevhodnou dobu, vyrazí na záhony armáda španělských slimáků a zlikviduje vám celou úrodu. Jaký postup je tedy správný?

Tropické teploty mohou rostliny ohrozit

Léta jsou v poslední době poměrně horká, není nouze o tropické teploty, které vysušují krajinu. Bohužel je často nouze o déšť, takže rostlinám je třeba dodávat vodu pomocí zalévání. Nedostatek vody vede k oslabení rostlin, které jsou pak náchylnější na různé choroby. Voda z vodovodu je poměrně drahá, dešťovku chytat nelze, když neprší. Jakým způsobem tedy zalévat, aby to bylo šetrné i k vaší peněžence?

Mohlo by vás zajímat:  Mrazení uchová potraviny čerstvé po dlouhé měsíce
Zdroj obrázku: Freepik

Zalévání pomocí plastové láhve

Existuje jednoduchý trik na zalévání rostlin na záhonech. Často se využívá pro zalévání rajčat, která jsou na vodu poměrně náročná. Tento způsob je ale možné využít prakticky pro každou plodinu či okrasnou rostlinu. Pomocí tohoto triku ušetříte spoustu vody.

Vezmete PET láhev, nejlépe od minerální vody. Odstraníte z ní etiketu a láhev dobře vypláchnete čistou vodou. Pak z ní odříznete dno a do víčka uděláte několik otvorů, aby jím mohla voda proudit do půdy. Takto připravenou láhev zakopete do země vedle rostliny, přičemž hrdlo láhve bude právě v půdě.

Mohlo by vás zajímat:  Jogurt zlepší půdní podmínky na zahradě a zvýší odolnost rostlin

Domácí samozavlažovací zařízení

Díky výše popsanému způsobu si vyrobíte domácí samozavlažovací zařízení, které bude pravidelně dodávat vodu rostlinám. Jakmile PET láhev do země zakopete, můžete ji naplnit vodou. Dírami ve víčku bude voda postupně ukapávat do půdy. Kořeny rostliny si vezmou vždy tolik vody, kolik budou potřebovat. Tento způsob zavlažování je ideální i pro případ, že odjíždíte na dovolenou a zahradu by neměl kdo zalévat. Výhodou je, že s jeho pomocí eliminujete množství slimáků na záhonech.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/projects/making-plastic-bottle-irrigator.htm
Přidat na Seznam.cz