Fresh Spinach Leaves Bowl Light Wooden Table Top View With Copy Space

Do salátů i smoothie. Špenát posílí imunitu, podpoří trávení, především ale rozzáří pokožku

Špenát patří mezi oblíbenou zeleninu, kterou buď milujeme, nebo nenávidíme. Pro někoho je špenát vzpomínkou na školní léta, na která vzpomínat nechce, někomu ale špenát chutná a dává si ho pravidelně. Co všechno ve špenátu najdete a jaký má vliv na lidské tělo? Jestliže váháte s tím, jestli se do něj pustit, ukážeme vám, proč ho vyzkoušet a dát mu šanci.

Špenát může vyrůst do výšky půl metru

Špenát najdeme hlavně v jihozápadní Asii, ale pěstuje se na mnoha místech po celém světě. Listy má ve tvaru šípu a může dorůst do výšky až 50 centimetrů. Vzhled špenátu se pak může lišit v závislosti na odrůdě. Špenát si můžete vypěstovat snadno i sami, protože je to nenáročná rostlina. Co ale ve špenátu najdete? Kromě hořčíku a draslíku obsahuje také další látky, které jsou důležité pro naše tělo.

Mohlo by vás zajímat:  Zelenina z vlastní zahrádky je nejchutnější. Při sázení je ale dobré pamatovat na několik pravidel

Špenátem si můžete dopomoci k tomu, abyste byli nejen zdraví, ale také krásní. Funguje totiž skvěle na lidskou pokožku, která bude jasnější, budete vypadat mladší. Posiluje vlasy, nehty a další části těla. Pravidelnou konzumací si můžete pomoci také k silnější imunitě a budete odolnější například proti chřipce nebo nachlazení. Obsahuje také flavonoidy, které podpoří funkci trávicího systému.

Zdroj obrázku: Freepik

S čím můžete kombinovat špenát?

Špenát si můžete připravit nejen jako přílohu do salátů, ale hodí se také k dalším pokrmům. Nejzdravější varianta bude ta syrová, proto je oblíbenou součástí zeleninových salátů, které můžete doplnit kvalitním dresinkem a také parmazánem. Můžete si z něj vyrobit také lahodné pesto na chlebíčky nebo k zelenině, vhodné je dávat ho také na pizzu.

Mohlo by vás zajímat:  Zelené fazolky lze upravit na mnoho způsobů, vždy ale budou zdravým doplňkem jídelníčku

Zkušeným kuchařkám bude sloužit skvěle jako nádivka do palačinek nebo masa. Ti, kteří si snaží udržet pevné tělo, ho uvítají jako součást smoothie nápojů. Dávejte si ale pozor, abyste si koupili kvalitní špenát, který nebude mít zvadlé listy nebo nebude nažloutlý. Mimo sezonu si můžete koupit mražené listy špenátu.

Zdroj: https://www.pinkvilla.com/fashion/beauty/eat-and-apply-spinach-miracle-skincare-ingredient-your-skin-and-hair-needed-543046
Přidat na Seznam.cz