Monstera 3979430 1920

Dlouhodobě přelité rostliny trpí a začnou hnít, rychlý zásah je může zachránit

Chytají vaše pokojové rostliny v květináčích nezdravou barvu? Nejčastěji se jedná o odstíny žluté, hnědé a černé. Hnijící rostlinu poznáte také podle toho, že navenek schne. V tom případě jste rostlinku zalévali více, než potřebuje, a je přelitá. Rostliny hnijí z důvodu přílišného množství vody v substrátu, ve kterém začnou hnít kořeny. Pak se rostlina navenek projevuje změnou listů. Víte, že takovou rostlinu nemusíte vyhazovat? Když víte jak na to, je možné ji zachránit. 

Pokud zjistíte, že je s rostlinou něco v nepořádku

Měla by být okamžitě vytažena z květináče s hlínou. Zkontrolujte jí kořeny, zda jsou v pořádku, většinou bude problém v nich. Může se stát, že většina kořenů bude suchá, hnijící nebo s nepříjemným zápachem vlhkosti. Tyto kořeny by měly být okamžitě odstraněny. Ve vlhku se velmi dobře množí bakterie a infekce, které se pak přenášejí do listů rostliny, na kterých vždy zpozorujeme problém jako první.

Mohlo by vás zajímat:  I tmavé byty mohou zdobit krásné rostliny, některé druhy stinné prostředí milují
Zdroj obrázku: Pixabay

Až odstraníte nežádoucí kořeny, umístěte rostlinu do nového květináče s čerstvým substrátem a prolijte ho odvarem z česneku. Je důležité tento postup alespoň dvakrát zopakovat. 

Pokud shnily téměř všechny kořeny, neztrácejte naději. I to má řešení. Nejprve odstraňte všechny napadené kořeny. Nebojte se, když rostlině skoro nic nezbude. Pak ponořte celý zbylý kořenový bal do mleté skořice, která má dezinfekční účinky. Nechte tak působit celých 24 hodin, poté umístěte rostlinu do sklenice s vodou, vodu pravidelně měňte. Za nějaký ten čas se objeví nové kořeny. Jak dlouhý tento čas bude, záleží na rostlině.

Mohlo by vás zajímat:  Čisté a lesklé listy rozzáří každou pokojovou rostlinu. K leštění lze využít jednoduchý trik

Vyvarujte se uhnívání rostlin

Pokud máte problémy s přeléváním rostlin často, měli byste to začít řešit jinak, než se pouze snažit rostlinky nepřelít. Mohli by vám dříve uhnít úplně. Zamyslete se nad koupí samozavlažovacích koulí, které se dají zapíchnout do květináče a nemusíte se tak starat o přílišné množství vody. Další možností jsou také samozavlažovací květináče, které se hodí i v době, kdy odcestujete na nějaký čas pryč.

Přidat na Seznam.cz