Dlouhé zimní období oslabuje i pokojové rostliny, mohou je napadnout škůdci
Zima je těžkým obdobím nejen pro zdraví člověka, ale i pokojových rostlin. Nedostatek slunečního světla a kolísání teplot ve vytápěných místnostech může květiny výrazně oslabit. O to náchylnější jsou k útokům hmyzích škůdců. V zimě byste měli pokojovky zalévat méně než přes léto, nadbytek vláhy přispívá k rozvoji plísňových a houbových chorob. Svilušek, vlnatek a mšic se můžete zbavit pomocí následujících babských rad.
Svilušky
Tito drobní roztoči se velmi rychle množí. Na listech květin se objevuje stříbřité zabarvení, jemné pavučinky a rostlina rychle uvadá. Samotné svilušky okem neuvidíte, mají mikroskopické rozměry. Sviluškám se velmi dobře daří v místnosti se suchým teplým vzduchem. Máte-li podezření na svilušky, odstraňte poškozené listy a zbytek rostliny (pouze listy) osprchujte ve vaně čistou vodou. Vzduch kolem listů pravidelně zvlhčujte vodou z rozprašovače, do které přidejte několik stroužků česneku.
Mšice a vlnatky
S klasickými mšicemi se setkáváme velmi často, jak na zahradě, tak u pokojovek. Vytváří černé shluky na stoncích rostlin. Napadenou rostlinu oddělte od ostatních. Pravidelně ji sprchujte proudem vody, ale dávejte pozor, ať nepoškodíte kořenový bal.
Velice obávaný agresivní škůdce – vlnatka krvavá – se také řadí mezi mšice. I přes své mikroskopické rozměry jsou vlnatky rozpoznatelné na první pohled. Seskupují se totiž do houfů a na rostlině tvoří výrazné bílé skvrny. Po rozmáčknutí této skvrny vám zůstane na prstech jakoby krvavá hmota. Vlnatky se živí buněčnou šťávou, takže listy brzy ztrácí svou původní barvu a opadávají. Namočte vatovou tyčinku do denaturovaného vysokoprocentního alkoholu a bílé fleky otírejte. Listy rostliny také můžete postříkat přírodním mycím prostředkem a opláchnout čistou vodou.