Three Plastic Containers With Frozen Berries Kitchen Table Closeup

Díky správnému skladování vydrží potraviny déle čerstvé a víc si na nich pochutnáme

Potraviny uchováváme různě. Znáte ale rizika, pokud skladuteje potraviny nevhodným způsobem? V některých se mohou množit plísně a karcinogenní látky, zejména v sýrech či uzeninách. Jejich konzumace pak našemu zdraví příliš neprospívá. Jak minimalizujeme riziko?

Vyzkoušejte vakuové nádoby

Vakuová nádoba funguje na principu odsávání vzduchu. Potraviny si pak udrží svou chuť mnohem déle. Rozhodně ji vyzkoušejte, použití je vhodné zejména na uzeniny, klobásy, tvaroh a další potraviny, které se rychle kazí. Pokud budete tento typ potravin skladovat bez použití nádob, riskujete, že se rychle zkazí nebo se v nich rozvine plíseň.

Mohlo by vás zajímat:  Přestat plýtvat jídlem je snadné. Foodblogerka Maia Sobczaková radí, jak veškeré zbytky zužitkovat

Skladovat v papíru, nebo ve fólii?

Zde je rada velice snadná. V papíru se dají některé produkty krátkodobě skladovat, ale ve fólii ne. Rozhodně nepoužívejte průhlednou fólii. Ačkoliv papír je lepší, potraviny v něm skladujte pouze krátkodobě. Klobásy a uzeniny zkonzumujte do dvou dnů, paštiky a pečené maso pak do čtyř dnů. A hliníková fólie? Tu byste měli používat pouze výjimečně. Částečky hliníku mohou pronikat do jídla, což může být škodlivé pro vaše zdraví. Velký pozor si dejte především u kyselých potravin, jelikož kyseliny reagují s hliníkem.

Mohlo by vás zajímat:  Vytvořte na zahradě přátelské prostředí pro ježky a ptáky
Zdroj obrázku: Freepik

Vhodná zásuvka v lednici

Moderní chladničky již disponují zásuvkou s označením „fresh“. Pokud jde o ovoce a zeleninu, pak tyto zásuvky využívejte. Poskytují pro ně ideální vlhkost i teplotu a budou se pomaleji kazit. Zatímco netrvanlivé ovoce zde můžete skladovat jen pár dní, trvanlivější zeleninu, jako je mrkev nebo cibule, až 15 dní. Před vložením do lednice ovoce ani zeleninu neumývejte, potom se rychleji kazí. Do lednice ukliďte i olej, pokud ho používáte málo. Když bude dlouho při pokojové teplotě, rychleji se kazí.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí mýdlo z kávy se stane krásným dárkem i úžasným kosmetickým produktem, který rozzáří pleť

Co lze uložit do mrazáku?

Zde můžete mít maso, ryby, kořenovou zeleninu a také předpřipravené pokrmy – ale ty neschovávejte déle než dva měsíce, pak by ztratily na chuti.

Zdroj: https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/are-you-storing-food-safely
Přidat na Seznam.cz