Aglaonema 482914 1920 (1)

Difenbachie ozdobí interiér impozantními listy, její krása však skrývá jed

Krásně zbarvená oblíbená pokojová rostlina difenbachie může být skvělou dekorací do každého interiéru, neměla by však být umístěna v dětském pokoji a na místech, kde se pohybují domácí mazlíčci. Pokud však s difenbachií zacházíte opatrně, může být tato rostlina po mnoho let nádhernou součástí vašeho domova.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mramornatka účinně čistí vzduch, zároveň ale dokáže svými listy ublížit

Difenbachie pochází z Brazílie a byla pojmenována podle slavného rakouského císařského zahradníka Josepha Dieffenbacha. Tato oblíbená pokojová rostlina patřící do čeledi Araceae může dorůst až do výšky 120 cm, má velké, zelené, ozdobné listy a kvete jen velmi zřídka. Difenbachie může účinně čistit vzduch od mnoha toxinů (např. xylenu, toluenu), ale zároveň je také nebezpečná, protože její tkáně obsahují vysoce jedovatou šťávu, a je dokonce považována za jednu z nejnebezpečnějších pokojových rostlin. To je dobře ilustrováno skutečností, že ji Indiáni používali k otravě šípů. Když se její šťáva dostane do očí, nosu, úst nebo přijde do styku s kůží, může způsobit mnoho vážných zdravotních problémů (např. pálení, popáleniny, záněty, otoky, potíže s dýcháním).

Mohlo by vás zajímat:  Kvetoucí záhonky i v zimě mohou být skutečnost, stačí zasadit ty správné rostliny
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se o tuto oblíbenou pokojovou rostlinu starat?

V přírodě difenbachie obývají stinné a vlhké rovníkové lesy a podobné podmínky vyžadují i doma. Difenbachie roste nejlépe na teplých (20–25 °C), vlhkých místech, dává přednost světlým nebo mírně zastíněným stanovištím. Nevystavujte rostlinu slunečnímu záření, protože by mohlo dojít ke spálení listů. Substrát, ve kterém roste, by měl být bohatý a mírně vlhký (nenechávejte ho vyschnout, protože pak okamžitě vadnou a usychají listy). Během zimy omezte zalévání a přesuňte květináč na chladnější místo. Od jara do podzimu hnojte rostlinu jednou týdně hnojivy pro rostliny s okrasnými listy. Na jaře přesaďte mramornatku do nového substrátu, a je-li to nutné, také do většího květináče, díky čemuž bude mít lepší podmínky pro růst a vývoj.

Přidat na Seznam.cz