Repne Smoothie

Detoxikace tělo zbaví škodlivých látek a dodá mu novou energii. Pozor ovšem na pochybné diety

Existují potraviny, které mohou našemu trávicímu systému zavařit, ale také ty, které se snadno tráví a obsahují spoustu živin. Každoroční detox využívá právě tyto potraviny. Čisticí diety (jak jinak detox nazýváme) jsou pro naše tělo prospěšné. V dnešní době totiž konzumujeme velké množství nezdravých a zpracovaných potravin, které jsou pro naše tělo nepřirozené a škodlivé. Módní drakonické očistné diety, které slibují zbavit se přebytečných kil a nadbytečné vody za krátkou dobu a detoxikovat tělo za 2 dny, lze ale zařadit mezi pohádky.

Mohlo by vás zajímat:  Ranní zalévání přináší rostlinám na zahradě řadu benefitů
Zdroj obrázku: Pixabay

Čisticí diety nejsou zdravotní hazard

Pokud narazíte na čisticí dietu, která je založena na principu monodiety (to znamená, že jíte například pouze jablka nebo pouze zelí nebo pouze bílkoviny), nejedná se o zdravou očistu. Možná mohou způsobit rychlý úbytek na váze. Po ukončení diety se ale kila velmi rychle vyšplhají zpátky nahoru. Navíc se ocitáte na pokraji vyčerpání, pokud takovou dietu držíte dlouhodobě. Nebezpečné jsou také diety s klystýrem.

Zdravá očista

Zaveďte do své stravy vhodnou zeleninu a ovoce, pijte 2 litry čisté vody denně. Naopak se vyhněte konzumaci sladkostí i slazených nápojů, nezdravého jídla (smažené, pečené), omezte tuky (zejména ty živočišné) a přestaňte kouřit či konzumovat alkohol. Nevhodné jsou také sycené nápoje.

Mohlo by vás zajímat:  Nadcházející zima děsí domácnosti. Vysoké účty za vytápění pomohou snížit rady odborníků
Zdroj obrázku: Freepik

Vhodné druhy ovoce a zeleniny

Které ovoce a kterou zeleninu je vhodné konzumovat? Můžete vsadit na následující:

  • Červená řepa: její barvivo je silný antioxidant, který neutralizuje potenciálně škodlivé volné radikály z těla, a tím jej detoxikuje. Ideální je konzumovat řepu syrovou nebo nakládanou. Úprava při vysokých teplotách zničí její cenný obsah.
  • Jablka: obsahují vlákninu a vypuzují toxiny. Zrychlují metabolismus a pravidelná konzumace vede ke snížení hladiny špatného cholesterolu.
  • Citronová šťáva: dopřejte si ji ideálně hned ráno na lačno (zředěnou převařenou vodou). Čistí střeva, doplní vitamín C a reguluje metabolismus.
Zdroj: https://www.healthyliferedesign.com/spring-detox/
Přidat na Seznam.cz