5644119590 6ca6019725

Co pěstovat ve skleníku

5644119590_6ca6019725Skleník je stavba určená pro pěstování rostlin, které potřebují více tepla a vlhka, než běžné rostliny. Pěstováním rostlin ve skleníků tak můžeme dosáhnout mnohem vyšší úrodnosti, než bez něj. Ožívají především v květnu, a když se přehoupne polovina měsíce, měly by být plochy osázené a využité do posledního místečka. Jen tak si pěstitelé zajistí bohatou, pestrou úrodu teplomilné zeleniny.

Skleník musí být schopný dovnitř propustit sluneční světlo a teplo. Stěny tak musí propouštět co nejvíce světla, ale zároveň disponovat i značnou tepelnou izolační schopností. Čím více světla se k rostlinám dostane, tím lépe bude probíhat fotosyntéza. Důležitý je i systém větrání, aby se uvnitř nedržela a nechytala plíseň.

Mohlo by vás zajímat:  Sinice dokáže nahradit maso. Spirulina je plná bílkovin, cenná je ale i jinak

Skleník a substrát

Použitím správného substrátu ve skleníku můžete maximalizovat svou úrodu. Kvalitním skleníkovým substrátem je kompost. Pokud si ho připravujete doma, nesmí obsahovat žádné zdraví škodlivé látky, nežádoucí semena, škůdce a zárodky chorob. Při absenci dostatečného množství kompostu, použijte místo něj ornici s rašelinou v poměru 1:1. Do směsí se přidají organická hnojiva.

Hledáte vhodný skleník nebo fóliovník pro pěstování? Podívejte se na tyto slevněné skleníky a fóliovníky.

Zelenina ve skleníku

Do poloviny května čekají ve skleníku sazenice plodových zelenin a některých letniček, až se noční a ranní teploty zvednou natolik, že se budou moci vysázet na svá stanoviště. Tyto druhy zvykejte na nižší teploty větráním skleníku. Takto otužené rostliny budou mnohem lépe snášet přechod na venkovní záhony.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování hub v květináči je nesmysl, říká mykoložka. Místo bohaté úrody budete zírat na prázdnou hlínu

Zeleninu (rajčata, papriky) pěstované ve skleníku mají úplně stejný postup, jako venkovní výsadba zeleniny. Mezi nimi je jen jeden rozdíl. Tím rozdílem je to, že budete muset přemýšlet nad tím, kolik místa zelenina ve skleníku zabere. Například taková paprika a rajčata rostou do výšky, takže mezi ně můžete zasadit nějakou menší zeleninu. Ideálně salát, který roste rychle.

Co pěstovat ve skleníku z cizokrajných rostlin?

Je-li skleník schopný zajistit dostatečné teplo a vlhkost pro cizokrajné rostliny, tak šup tam s nimi. Poměrně snadno se dají vypěstovat fíky, citrusy i vinná réva.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradním i domácím rostlinám prospějí hnojiva, která snadno vyrobíte v kuchyni

Zálivka

Vlhko přitahuje plíseň. Ve skleníku z tohoto důvodu zaléváme vždy ráno a večer na zem. Rovněž i pravidelně větráme. Pozor na průvan, rostliny ho nemají rády. Větráním velice účinně bojujete i proti sviluškám a mšicím.

Pokud pokropíte celé rostliny, ihned vyvětrejte. Rostliny občas prostříhejte listy tak, aby se k nim dostal dostatek světla a vzduchu.

Přidat na Seznam.cz