Citronová kůra je oblíbená nejen při pečení. Provoní celý byt a pomůže s úklidem
Citrónová kůra obyčejně končí v koši, dá se ale využít na mnoho způsobů. Krásně ovoní pečivo a můžeme ji využít i během úklidu. Pro konzumaci se doporučuje především chemicky neošetřená kůra z ekologické produkce, na ostatní způsoby využití stačí citrón pečlivě omýt vodou a houbičkou.
Pečení
Citrónovou kůru najdeme téměř v každém tradičním receptu na sladké pečivo, zvláště známe-li například kuchařku od Sandtnerové. Těsto pak bude o to víc chutnější. Existují dva způsoby, jak kůru uchovávat, což se hodí hlavně v případě, pokud máme třeba bio citrón a celou kůru z něj nespotřebujeme.
- Sušená kůra
Citron pečlivě umyjeme a nastrouháme najemno. Snažíme se nedotknout měkké bílé vrstvy, protože právě ta je na chuť hořká. Dáme usušit na topení anebo do sušičky ovoce. Po usušení hoblinky zkřehnou a dají se jednoduše namlít. V uzavřené sklenici nám vydrží i rok.
- Čerstvá kůra ve sklenici
Kůru můžeme skladovat jednoduše i čerstvou v lednici. Stačí ostrouhat celý citrón a vložit do sklenice s cukrem. Nezkazí se po dlouhou dobu a můžeme ji používat do sladkých pokrmů nebo čaje, kdykoli se nám hodí.
Bylinkové máslo
Citronová kůra a citrony obecně se hodí i na slané pokrmy, především na ryby, protože pomáhají eliminovat pach ryby. Využijete je ale i steaky a jiná masa. Lžičku nastrouhané citronové kůry smícháme se třemi lžícemi sušených nebo jednou hrstí čerstvých bylinek a kostkou másla.
Vůně
Máte rádi spíše citronovou vůni? Můžete si kůru nakrájenou na jemné proužky nasušit na topení, slunci nebo nechat na teplém, suchém místě a přidat do svého potpourri nebo je namleté nasypat do bavlněných sáčků.
Citronový ocet
Jedním z účinných a ekologických čističů je jablečný ocet. Je možné si jej příjemně ovonět. Vyrábí se tak, že naplníte jednu zavařovací sklenici citronovými slupkami a zalijete octem. Necháte uležet dva týdny a poté směs přecedíte.
Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/ss/slideshow-lemons-and-limes