Čisté rostliny, zdravé rostliny. S trochou trpělivosti své květiny zbavíte prachu jednoduše
Všechny pokojové rostliny se potýkají s prachem na listech. To je naprosto logický jev, pod střechou neprší a rostliny se samy neočistí. Není dobré rostliny čistit od prachu příliš často, ale čas od času vás to nemine. Rostlina, která je zanesená velkou vrstvou prachu, nemůže dýchat a pak nastávají různé problémy kolem zdraví rostliny. Listy zanesené prachem nerostou, rychle klesají k zemi a následně odcházejí. Navíc rostlina schovaná pod nánosy prachu nedělá ani žádnou velkou parádu. Myslete na to, že je čas od času rostlinám potřeba od prachu ulevit.
Čištění rostlin závisí na velikosti listů
Velké listy pokojových rostlin jsou pro čištění nejsnazší. Velmi dobře se čistí a úkol je rychle splněn, nezabere vám mnoho času. Úplně postačí, když rostlinu přenesete do koupelny do vany či sprchového koutu a rostlinu osprchujete. Ani na velké listy nepouštějte příliš silný proud vody a nespalte rostlinu horkou vodou. Z volné přírody jsou zvyklé na studený déšť.
Co se týká rostlin s malými listy, není vhodné je sprchovat proudem vody. I slabý proud by je mohl polámat a vy byste si tak akorát zničili rostlinu. U malých rostlin vyžaduje čištění listů trochu více času. Nejlepší je použít navlhčený bavlněný hadřík nebo papírový ubrousek a otřít postupně všechny listy. Hadřík průběžně oplachujte, ať neničíte rostliny třením prachu.
Problém s jemnými listy
Rostliny s jemnými listy nebo listy, které jsou opravdu drobné a husté může být velmi náročné čistit jeden po druhým. V takovém případě vyzkoušejte obyčejnou vodu v rozprašovači. Ideální je rozložit kolem květináče hadry, aby voda kapající z listů nedělala kaluže na podlaze. Ukliďte je až když budou listy rostlin suché. Rozprašovač můžete vyzkoušet také na příliš vzrostlé rostliny, které je nemožné přenést do koupelny a postavit do vany. I kolem nich je dobré umístit hadry, které budou sát přebytečnou kapající vodu.