Bylinky1

Čerstvě utržené bylinky z vlastní zahrádky jsou nejlepší volbou. Jejich pěstování je velmi snadné

Bylinky jsou nepostradatelné v kuchyni, ale i v domácí lékárničce. Dokáží zatočit se spoustou nemocí nebo dovést jídlo k dokonalosti. O jejich účincích a výhodách bychom mohli zdlouhavě psát, ale to teď není prioritou. Podívejme se společně na to, jakou péči potřebují například bylinky, jako je máta, šalvěj nebo tymián.

Máta

Než začneme, je třeba upozornit, že každá bylinka potřebuje dobře propustný a rašelinový substrát. To je podmínkou každé byliny. Máta má také ráda stinná místa. Pokud ji vystavíme přímému světlu, začne rychle vysychat. Také jí poskytněte pravidelnou zálivku, a to především v létě. Často mátu prořezávejte. Mátu je možné vypěstovat ze semen nebo koupit sazenice v zahradnictví. Nezapomínejte, že se máta hodně rozrůstá, takže ji umístěte daleko od ostatních rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinné čaje sníží hladinu cukru v krvi. Už při další kontrole budete mít výsledek lepší
Zdroj obrázku: Freepik

Tymián

Tymián je pomalu rostoucí bylinkou a je třeba ho zasít již v dubnu či květnu. Snese se na místě s jinými bylinami a navíc vypadá krásně. Poskytněte tymiánu slunné a teplé místo. Také se mu může dařit na parapetu v květináči (Věděli jste, že tymián dokáže odlákat pavouky?). Zkuste vypěstovat citronový tymián, nádherně voní a skvěle chutná.

Šalvěj

Šalvěji se bude dařit jak na parapetu, na balkoně, tak i na zahradě. Musí mít pouze přístup ke světlu a úrodnou půdu. Co nesnese, tak jsou nízké teploty, takže pokud teplota klesne pod pět stupňů, umístěte šalvěj domů.

Mohlo by vás zajímat:  Většina lidí ji považuje za otravný plevel. Kopřiva přitom patří mezi nejcennější léčivky
Zdroj obrázku: Freepik

Bazalka

Bazalka je jednoletá bylinka, proto ji musíme zasadit každý rok. Není náročná, potřebuje pouze slunné místo, výživnou a dobře odvodněnou půdu. Pokud je horko, zalijte ji každý den. Nemá ráda příliš vlhký substrát. Rozhodně se jedná o bylinu, bez které se kuchyň neobejde. Je dokonalá do salátů.

Kopr a pažitka

Kopr je nenáročný na pěstování a přežije i mírné sucho. Dokonce může růst i v květináči. Poskytněte mu pouze slunné místo, a pokud jej umístíte do květináče, bude třeba i pravidelné zálivky. Stejně se pěstuje i pažitka. Můžete ji zasadit do truhlíku, ale i do zahrady. Pokud ji dáte do zahrady, později se díky květům pažitka rozsemení a další rok se nemusíte starat o nové zasetí.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-herbs/
Přidat na Seznam.cz