Fresh Celery Vegetable Bunch Celery Stalk With Leaves Wood Nature Green

Celer potřebuje dostatek vody a živin. Dařit se mu bude v polostínu

Celer je zdravá a výživná zelenina, kterou lze snadno pěstovat na zahradě. Se správnou péčí a pozorností si můžete vychutnat čerstvý, lahodný celer po celou vegetační sezónu. V tomto článku vám poskytneme průvodce krok za krokem, který vám pomůže s pěstováním celeru na zahradě, od výběru správného místa až po sklizeň stonků. Ať už jste ostřílený zahradník, nebo teprve začínáte, tento průvodce vám pomůže vypěstovat zdravý a lahodný celer na vaší zahradě.

Začněte správně

Celer preferuje chladné teploty a stálou vlhkost, takže je nejlepší vybrat si místo ve vaší zahradě, které má částečný stín a je dobře odvodněné. Celer také potřebuje hodně vody, takže se ujistěte, že jste vybrali místo, které lze snadno a často zalévat. Celer preferuje půdu bohatou na organickou hmotu, proto je dobré před výsadbou přidat do půdy kompost nebo dobře uleželý hnůj. Můžete také přidat vyvážené hnojivo, abyste rostliny povzbudili.

Mohlo by vás zajímat:  Správné zastřižení a odebírání nepotřebných částí keříků podpoří dobrou úrodu rajčat

Se semeny celeru lze začít uvnitř asi 8–10 týdnů před datem posledního mrazu. Semena zasaďte do malých květináčů a uchovávejte na teplém a světlém místě. Jakmile budou mít sazenice pár lístků, můžete je přesadit do zahrady. Vykopejte otvory, které jsou o něco větší než kořenové baly sazenic, a rozmístěte je asi 30–40 cm od sebe. Sazenice po přesazení dobře zalijte.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná péče až na prvním místě

Celer potřebuje stálou vlhkost, aby dobře rostl, takže je důležité rostliny pravidelně zalévat, zejména během období sucha. Rostliny můžete také každých pár týdnů přihnojit vyváženým hnojivem, aby rostly.

Mohlo by vás zajímat:  Při zavařování okurek má klíčovou roli správná teplota láku i vybraná sůl

Rostlinám celeru prospívá, když je půda při růstu nahrnutá kolem stonků. To pomáhá podporovat rostliny a udržovat je ve vzpřímené poloze. Můžete to udělat tak, že každých několik týdnů jemně nahrnete půdu kolem stonků rostlin.

Jakmile rostliny celeru plně vyrostou (obvykle asi 3–4 měsíce po výsadbě), můžete začít sklízet stonky. Odřízněte stonky u kořene rostliny a dávejte pozor, abyste nepoškodili okolní listy, nebo vytáhněte celou rostlinu i s kořenem.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/vegetables/celery/grow-your-own
Přidat na Seznam.cz