Tea Bag Glass Cup Brown Wooden Background Make Tea

Čajové sáčky najdou využití na zahradě jako mulč, hnojivo nebo k odpuzení škůdců

Pijete rádi čaj? Pokud ano, možná vás bude zajímat, že použité čajové pytlíky lze dobře využít na zahradě. Čajové lístky jsou skvělým zdrojem dusíku, který je základní živinou pro růst rostlin. Obsahují také další prospěšné sloučeniny, které mohou pomoci zlepšit kvalitu půdy a podpořit zdravý růst rostlin. Zde je návod, jak použít vyluhované čajové lístky na zahradě.

Kompostování a mulčování

Jedním z nejlepších způsobů, jak využít použité čajové lístky na zahradě, je přidat je do kompostu. Čajové lístky jsou totiž skvělým zdrojem dusíku, který je klíčovou živinou pro kompostování. Když přidáte čajové lístky k organickému odpadu, rychleji se rozloží a uvolní dusík do půdy, což pomůže rostlinám růst. Chcete-li přidat čajové lístky do hromady kompostu, jednoduše je nasypte na hromadu nebo je smíchejte s jinými kompostovanými materiály, jako jsou zbytky potravin či posekaná tráva. Ujistěte se, že hromadu kompostu pravidelně promícháváte, abyste zajistili, že čajové lístky budou rovnoměrně v celém kompostu.

Mohlo by vás zajímat:  Ve správných nádobách vydrží uložené potraviny mnohem déle čerstvé

Dalším způsobem, jak využít použité čajové lístky na zahradě, je použít je jako mulč. Mulč je vrstva organického materiálu, která se rozprostírá po půdě kolem rostlin. Pomáhá udržovat vlhkost v půdě, potlačuje růst plevele a reguluje teplotu půdy. Chcete-li čajové lístky použít jako mulč, jednoduše je rozsypte kolem základny rostlin. Ujistěte se, že čajové lístky sypete dostatečně daleko od stonků rostlin. Ty totiž mohou zachytit vlhkost a způsobit hnilobu. Místo toho rozložte čajové lístky v tenké, asi 1,5 cm silné vrstvě kolem základny rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot vytvoří útulnou zástěnu před okolním světem, vybírejte podle svého vkusu
Zdroj obrázku: Freepik

Hnojení a hubení škůdců

Kromě dusíku obsahují čajové lístky také další živiny, které mohou pomoci podpořit zdravý růst rostlin. Chcete-li použít čajové lístky jako hnojivo, můžete si připravit čajový nálev a použít jej k zalévání rostlin. Ten připravíte tak, že jednoduše namočíte použité čajové lístky na několik hodin do vody. Poté čajové lístky sceďte a tekutinu použijte k zalévání rostlin. Můžete také přidat čajové lístky přímo do půdy kolem rostlin.

V neposlední řadě použité čajové lístky obsahují sloučeniny, které mohou pomoci odpuzovat škůdce, jako jsou slimáci a různé druhy hmyzu. Chcete-li použít čajové lístky jako ochranu proti škůdcům, jednoduše je rozprostřete kolem základny rostlin. Kofein v čajových lístcích je toxický pro mnoho škůdců, což je udrží daleko od vašich rostlin.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/tea-bag-uses-in-garden/
Přidat na Seznam.cz