Brusinky budou ozdobou zahrady po celý rok. Přes zimu potřebují speciální ochranu
Brusinky nejsou sice nejoblíbenějším bobulovitým ovocem, ale bezesporu patří mezi nejzdravější. Je možné je řadit mezi superpotraviny, které nabízejí vitamíny, minerály a účinné antioxidanty v přírodní formě. Brusnice brusinka potěší sladkokyselými plody, ale je také potěchou pro oči. Keřík totiž vypadá nadmíru zajímavě a vyniká krásnými květy, dobře vyplní na zahradě místa v polostínu. Jak keříky pěstovat a co potřebují pro svůj růst?
Polostín je ideální
Brusnice brusinka patří do čeledi vřesovcovitých a jejím plodem je brusinka. Jedná se o plazivý keřík, kterému se daří na svazích hor a má raději polostín. Vyžaduje úrodný a mírně kyselý substrát a častou zálivku, trpí v suché půdě nebo při dlouhotrvajícím parnu nebo na slunci, kde keřík může uschnout. V oblastech s jílovitou nebo těžkou půdou se musí smíchat půda se směsí kompostu, rašeliny a písku v poměru 1 : 1, dno jámy se může pod kořenovým balem vysypat štěrkem.
Na zimu potřebují keříky přikrýt
Oproti jiným keřům, například zimolezu modrému, je brusnice náchylná na mráz, proto se musí koruna keříku před zimou přikrýt jutou nebo agrotextilií a kmínek je třeba ochránit pomocí mulče nebo větví jehličnanů, aby mrazy kořenům neublížily. Keře potřebují dostatek živin, ocení hnojivo se složkou draslíku a železa, naopak kultivary se zeleným olistěním potřebují na jaře podpořit prostředkem s obsahem dusíku.
Stálezelené olistění ozdobí zahradu
Keříky mohou posloužit jako okrasné, stačí po odkvětu odříznout květenství a nechat zhoustnout sytě zelené nebo žíhané listy. Listy brusnice se používají též k léčebným účelům. Brusnice nebývají cílem škůdců, a dokonce odolávají i plísňovým chorobám, listy může postihnout rez. V tom případě je nutné odstranit poškozené listy a ošetřit rostlinu fungicidem. Odrůdy s menšími výnosy se hodí též do skalek nebo jako okrasné solitéry, které vyniknou v polostinném rohu zahrady.
Zdroj: https://www.burpee.com/blog/encyclopedia__lingonberry-article.html