Bříza na tři dny propůjčí svou sílu. Bolest zmizí a tělu se konečně uleví
Březová šťáva je v přírodní medicíně velmi populární. Nejcennější je voda získaná z kmene, ale mnoho prospěšných vlastností má také šťáva z pupenů a listů břízy. Pomáhá zmírňovat příznaky revmatismu a ischiasu, posiluje imunitu a podporuje kardiovaskulární systém a ledviny. Mnoho lidí je toho názoru, že také dokáže chránit před některými druhy rakoviny.
Vlastnosti březové vody
Březová voda nebo šťáva, zejména ta získaná z kmene, obsahuje mnoho cenných látek, jako jsou například antioxidanty, třísloviny, minerální soli, aminokyseliny a důležité prvky. Stimulují imunitní systém a snižují riziko virových infekcí. Březová voda má také protizánětlivé vlastnosti a pomáhá snižovat horečku. Pomáhá také zmírňovat příznaky chřipky, jako jsou bolesti v krku, bolesti kostí, kloubů a svalů.
Březovou šťávu je nejlepší pít studenou třikrát denně 50 ml přibližně 2–3 týdny. Tekutina má specifickou chuť, takže k ní můžete přidat trochu medu nebo citronu. Pro revmatické bolesti by se měly používat obklady z březové vody. Masti obsahující tuto vodu jsou k dispozici i v běžných lékárnách. Čerstvá březová šťáva také snižuje přetrvávající nepohodlí spojené s žaludečními vředy.
Získání šťávy
Březová šťáva je k dispozici v lékárnách. Nejlepších výsledků však dosáhneme, pokud z kmene získáme čerstvou březovou vodu. Nejlepším okamžikem je březen a duben, kdy na stromě ještě nejsou pupeny a listy. V kmeni vyvrtejte díru hlubokou několik centimetrů a vložte trubku z různých nádob na čepování nápojů.
Přiložte plastovou láhev (můžete si vytvořit otvor v kmeni), která by se měla po několika hodinách naplnit tekutinou. Otvor v kmeni by se měl nanášet hlinkou. Šťávu lze skladovat v chladničce 3 dny. Šťáva z březových listů má diuretický účinek a podporuje tělo při odstraňování toxinů. Snižuje riziko ledvinových kamenů.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/birch-sap