Březen je ideální měsíc pro sázení nových keřů. Péči ale potřebují i starší dřeviny
Pokud chceme svou zahradu zkrášlit okrasnými keři, je dobré si předem zjistit, kdy je třeba je vysazovat. Některé keře se dají vysadit už v březnu, pokud už půda není zmrzlá. Mezi ně patří například vavřín nebo magnólie. Pokud už teploty neklesají pod nulu, vysadit můžeme i zlatice, kalinu, mandlovník nebo šeřík. Brzy naši zahradu zkrášlí barevnými květy a provoní báječnou vůní.
Sázejte ovocné keře
Koncem měsíce přijde čas na sázení ovocných stromů a keřů, zejména těch, které jsou citlivé na nízké teploty. K sázení ale musí dojít dřív, než keř nebo strom nasadí pupeny. Zvláště prostokořenným sazenicím tento brzký termín prospěje. Sázet můžeme například vinnou révu nebo i okrasné opadavé listnaté stromky, abychom si jejich krásu užili co nejdéle.
V první půli měsíce je dobré také prořezat stávající keře rybízu a angreštu. Ostříhat můžete i ostružiník nebo maliník a důkladně je prohlédnout, zda nejsou napadené škůdci. Pokud ano, poškozené výhonky je nutné zlikvidovat. Připravte si také postřiky, kterými vzrostlé keře a stromky ochráníte před nejrůznějšími chorobami.
Čas na postřiky proti škůdcům
Například broskvoně je nutné ošetřit přípravkem proti houbovým chorobám ještě před nasazením listů. Sázet byste měli spíše odolnější odrůdy, které nejsou tolik náchylné ke kadeřavosti způsobené chladným a vlhkým prostředím. Keře rybízu může napadnout vlnovník rybízový, nebezpečný škůdce, který má na svědomí nepřirozeně velké pupeny. Právě v březnu jej můžete nejlépe odhalit a poškozené pupeny zlikvidovat.
V druhé polovině března pak přichází na řadu prořezávání bujně rostoucích jabloní a hrušní. Švestky, meruňky a broskvoně raději prořezejte až později v době rašení. Všem rostlinám dopřejte dávku kompostu nebo hnoje, který zapravíte pod povrch půdy u kořenů. Budou tak mít dostatek síly na nadcházející sezónu a odmění se nám bohatou úrodou.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/advice/in-month/march/trees-shrubs