Digging Potatoes Harvest Potatoes Farm Environmentally Friendly Natural Product

Brambory potřebují stálý přísun vody a živin. Sklizeň pak bude bohatá

Pěstování brambor doma může být obohacujícím zážitkem, protože se snadno pěstují a poskytují bohatou úrodu. S trochou snahy a péče můžete mít čerstvé zásoby brambor přímo ze svého dvorku.

Začněte správně

Prvním krokem při domácím pěstování brambor je výběr správných sadbových brambor. Sadbové brambory nejsou skutečná semena, ale malé brambory, které byly pěstovány speciálně pro výsadbu. Ujistěte se, že vybíráte sadbové brambory, které jsou pevné, hladké a bez klíčků nebo poškození. Pokud kupujete sadbové brambory z obchodu, hledejte certifikované brambory bez chorob.

Brambory nejlépe rostou ve vzdušné půdě, která je bohatá na organickou hmotu. Před výsadbou upravte půdu kompostem nebo odleželým hnojem. Vyhněte se přitom použití čerstvého hnoje, který by mohl rostliny popálit. Také se ujistěte, že je půda volná a drobivá, protože brambory potřebují prostor k růstu.

Mohlo by vás zajímat:  Správné zalévání a hnojení předejde praskání rajčat

Brambory by měly být sázeny brzy na jaře po pominutí nebezpečí mrazů. Sadbové brambory sázejte asi 10–15 cm hluboko a 30–45 cm od sebe. Pokud sázíte více než jeden řádek, rozmístěte řádky asi metr od sebe. Ujistěte se přitom, že očka sadbových brambor směřují nahoru, když je sázíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak pokračovat, abyste zajistili bohatou úrodu

Brambory potřebují stálou vlhkost, aby dobře rostly, ale zároveň nemají rády podmáčení. Brambory proto pravidelně zalévejte, ale vyhněte se nadměrnému zalévání. Dobrým pravidlem je zalévat, když je na dotek půda suchá do hloubky zhruba 2–3 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Chyby při zavařování okurek mají vliv jak na hořkou chuť, tak na konzistenci

Brambory jsou náročné na spotřebu vody a pravidelné hnojení, aby produkovaly dobrou úrodu. Aplikujte vyvážené hnojivo, když sázíte sadbové brambory, a pak znovu, když jsou rostliny vysoké asi 10 cm. Pozor ale na přehnojení, které by mohlo vést k tomu, že rostliny vytvoří více listů než samotných brambor.

Jak rostliny brambor rostou, budou produkovat stonky a listy nad zemí. Chcete-li povzbudit rostliny, aby produkovaly více brambor, je dobré nahrnovat půdu kolem základny rostlin a zakrývat spodní listy. Tento postup opakujte každých několik týdnů, dokud rostliny nedosáhnou výšky asi 10 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Fenykl lze připravit na mnoho chutných receptů, tuto zdravou zeleninu si zamilují i děti

Brambory jsou obvykle připraveny ke sklizni asi 4–5 měsíců po výsadbě. To záleží na druhu brambor, kvalitě půdy a počasí. Před sklizní počkejte, až rostliny odumřou. Brambory opatrně vykopejte a buďte přitom šetrní, brambory se totiž snadno poškodí. Odstraňte nečistoty a před uskladněním nechte brambory několik dní vyschnout.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/vegetables/potatoes.html
Přidat na Seznam.cz