Potatoes 2976968 1280

Bramborové slupky nejsou žádný odpad! Mají skvělé účinky na lidské tělo i rostliny

Oloupete brambory a slupky zabalené v novinovém papíře hodíte do koše, v lepším případě na kompost? Děláte velkou chybu, protože bramborové slupky mohou přinést užitek. Jsou plné vitamínů a minerálů, proto odborníci doporučují konzumovat brambory celé, opečené v troubě nebo připravované v alobalu, ne každému však tento způsob přípravy vyhovuje, a proto se v mnoha rodinách brambory loupou pomocí škrabky. Jak potom tyto slupky využít?

1.    Přírodní barvivo na vajíčka i krytí šedin

Naše babičky používaly bramborové slupky k barvení velikonočních vajíček přírodním odstínem. To můžete samozřejmě i dnes, lze přidat i sáček černého čaje, aby byl odstín sytější. Odvar ze slupek s čajem však můžete využít také na vlasy, po umytí šamponem je touto směsí přelít, nechat chvíli působit pod gumovou čepicí a poté omýt. Budou krásně lesklé a k tomu bez šedin!

Mohlo by vás zajímat:  Aspirin postaví na nohy i rostliny. Zajistí jejich bujný růst a zatočí s plísněmi
Zdroj obrázku: Pixabay

2.    Při popáleninách

Popálení kůže při vaření? Namísto drahých mastí stačí přiložit slupky od brambor a převázat obvazem, jsou velmi účinné a mají antibakteriální vlastnosti, proto dojde k rychlejšímu zahojení ran.

3.    K léčbě ledvinových kamenů

Odvar z bramborových slupek se osvědčil také při léčbě ledvinových kamenů, protože je efektivně rozpouští. Během 3 týdnů je nutné pít sklenici teplého odvaru 2–3krát denně.

Zdroj obrázku: Pixabay

4.    Na chřipku a nachlazení

Obyčejné brambory, nebo lépe řečeno slupky z nich, pomohou i při chřipce a nachlazení. Bramborové slupky svařte spolu s nakrájenou cibulí včetně slupky a dejte chladit, poté přidejte med dle chuti a špetku čerstvě namletého černého pepře, popíjejte 2–3krát denně do odeznění příznaků.

Mohlo by vás zajímat:  Opadané listí a další zahradní odpad nabízí skvělou příležitost pro založení kompostu

5.    Přírodní hnojivo

Slupky působí blahodárně nejen na lidský organismus, ale také na rostliny, odvar proto funguje jako přírodní hnojivo, stačí rostliny pravidelně tímto výluhem zalévat. Rozdrcené slupky pak přidejte přímo na záhony nebo na podzim zaryjte, aby se půdě dostalo obohacení přírodním draslíkem.

Zdroj: https://discover.hubpages.com/food/potato-peel-uses
Přidat na Seznam.cz