38546 (1)

Bílá slupka na citrusech je vhodná ke konzumaci. Je zdravá stejně jako samotné ovoce

Pomeranče a mandarinky jsou oblíbeným podzimním a zimním ovocem. Přidání mandarinek do jídelníčku je velmi dobrý nápad, protože mají příznivý vliv na zdraví. Pokud ale chcete z mandarinek mít co nejvíce živin, je dobré je konzumovat i s bílou slupkou.

Neznámé albedo

Oloupáním mandarinek a pomerančů se obvykle zbavíme nejen pomerančové kůry, ale také bílých částí, které jsou pod ní. Tato bílá slupka má svůj název – albedo. Bílá slupka těchto citrusů je tlustá, hořká a neláká ke konzumaci, ale ukazuje se, že je dobrá pro zdraví. Je bohatým zdrojem živin a měli bychom jíst ovoce spolu s ní.

Mohlo by vás zajímat:  Potraviny, které běžně jíme, dokážou člověka zabít. Na tohle jídlo raději pozor

Albedo se vyznačuje vysokým obsahem pektinu, klasifikovaným jako rozpustná vláknitá frakce. Pektiny pomáhají zlepšovat fungování trávicího systému (strava bohatá na pektiny podporuje zdraví střev), pomáhají udržovat správnou hladinu cukru v krvi a snižují „špatný“ cholesterol. Díky svým vlastnostem poskytují pektiny pocit sytosti déle.

4799433
Zdroj obrázku: Freepik

Bojovník proti rakovině

Při prevenci rakoviny může být důležité jíst citrusy s bílou slupkou. Bobbie Randall, certifikovaný diabetolog a dietní lékař s licencí, poznamenává, že látky přítomné v albedu přispívají k boji proti rakovině. Obsažený limonen zvyšuje aktivitu jaterních enzymů zapojených do destrukce karcinogenů.

Mohlo by vás zajímat:  Maliny může ohrozit několik škůdců, prevence může předejít napadení

Ukázalo se, že ničí růst nádoru prsu. Studie spojují obsažený glukaran se snížením rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva. Na druhé straně již zmíněné pektiny mají pozitivní vliv na rakovinu tlustého střeva. Albedo usnadňuje tělu vstřebávat vitamín C obsažený v ovocné dužině. Také působí proti procesu stárnutí mnoha buněk.

Zdroj: https://www.delgazette.com/2020/01/22/citrus-albedo-is-better-than-you-thought/
Přidat na Seznam.cz