Background From Fresh Red Strawberries

Bez jahod by ani nebylo léto. Vypěstujte si sladké a šťavnaté na vlastní zahrádce

Jahody se mají vysazovat na konci léta nebo začátkem podzimu. Je to plodina, kterou milují hlavně děti a můžete s ní v kuchyni dělat snad cokoliv. Pokud je zasadíte včas, budete mít krásné velké plody hned další rok. Pěstovat jahody ale není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Chce to dodržovat určitá pravidla.

Při pěstování dejte na dobré rady odborníků

Jahody můžete vysazovat během celého roku, na jaře, v létě i na podzim. Velmi záleží na dané odrůdě. Jahody by se ale neměly sázet brzy na jaře, kdy ještě hrozí mrazíky a jahody by mohly zmrznout. V tu chvíli nebudou mít možnost vzít si vodu a uhynou. Jahody zasaďte na slunném místě, protože potřebují k růstu velké množství slunečních paprsků.

Mohlo by vás zajímat:  Cuketu zvládne vypěstovat i začátečník. Bohatou úrodu zajistí několik jednoduchých pravidel

Nejlepší půda pro ně bude mírně kyselá, s pH 5,5–5,6. Ve vlhké nebo těžké půdě jahody vůbec neporostou. Je potřeba na to pamatovat, abyste se úrody následující rok dočkali. Z půdy je nutné ještě před sázením odstranit plevel i další nečistoty, které by mohly v růstu bránit. Jahody se vysazují do řádků, které jsou od sebe asi 40 centimetrů. Musí se myslet také na hloubku, aby měly kořeny dostatek místa.

Zdroj obrázku: Freepik

Půdu kolem jahod můžete zakrýt slámou nebo textilií

Kolem jahod je nutné mít čistou půdu, protože mezi plevelem nebudou tak dobře růst a nemusí se objevit plody. Je dobré půdu zakrýt například agrotextilií. Jestli budete jahody hnojit, nejlepší budou minerální hnojiva, která jim dodají veškeré živiny. Hnojivo je možné použít jen jednou ročně, když se na rostlině objeví pupeny. Jahody zalévejte každý druhý den, pokud bude venku horké teplo, potřebují vláhu každý den. Jahody by měly mít každý rok stejné místo, kde budou růst. Neměly by se sázet tam, kde byla rajčata nebo maliny. Taková půda je plná patogenů, které mohou jahody ohrozit. Můžete si vybrat mezi několika druhy jahod, které vám budou plodit delší dobu. Mezi takové patří Honeoye, který je odolný vůči mrazům, nebo Kent, který zase přežije šedou plíseň.

Zdroj: https://bonnieplants.com/how-to-grow/growing-strawberries/
Přidat na Seznam.cz