Fruits

Banánová slupka: Pomocník květin do časů moderních

Banánové slupky nepatří na schody ani do koše, mnohem efektivnější využití najdou při péči o hrnkové rostliny a venkovní vegetaci. Odpadní materiál, který by jinak skončil v popelnici s bioodpadem, slouží jako domácí prostředek pro podporu růstu a vývoje rostlin. Nestojí nic, skončil by v odpadu nebo v lepším případě na kompostu, může ale přinést nebývalý užitek. Bujně rozkvetlé rostliny se vám za banánové hnojivo odvděčí svou krásou. Jak se připravuje a používá?

Ve stylu zero waste

Banánové hnojivo je výtečným přírodním prostředkem pro povzbuzení rostlin, současně se jedná o efektivní možnost využití veškerého odpadního materiálu, což potěší zastánce zero waste životního stylu. Mnoho kuchyňských organických zbytků najde využití, v tomto případě se jedná o banánové slupky, které rostliny posilní a stimulují jejich kvetení. Výroba domácího hnojiva je navíc rychlá a nadmíru snadná.

Mohlo by vás zajímat:  Zasáhněte proti plísni rázně. Domácí prostředky nabízí účinnou pomoc přírodní cestou
Zdroj obrázku: Freepik

Výhody banánových slupek

Banány patří celosvětově k nejoblíbenějšímu ovoci. Konzumenti milují jejich sladkou chuť, velkým plusem je jejich praktické „balení“. Jsou vždy po ruce ke svačině ve škole nebo v práci, přitom se nemusí jako sendviče krájet nebo balit. Toto jižní ovoce slouží jako zdroj antioxidantů a minerálů, zejména draslíku, fosforu, hořčíku, vápníku a kyseliny křemičité, látek, které se nacházejí taktéž ve slupce. Účinná kombinace napomáhá rostlinám k růstu, zvyšuje jejich odolnost, a dokonce odpuzuje škůdce, především mšice.

Mohlo by vás zajímat:  Nejšpinavější zásuvka v celé domácnosti je v pračce. S naším postupem bude znovu zářit čistotou

Na orchideje i na toulcovky

Banánové hnojivo se používá na nejnáročnější domácí rostliny včetně orchidejí nebo toulcovek. Vzhledem k jeho univerzálnímu použití se však osvědčí na všechny druhy interiérové i venkovní vegetace včetně kulturních rostlin, protože je potěšením též pro rajčata. Slupky musí být dobře očištěné pomocí roztoku z vody a jedlé sody, poté se slupky vloží do zavařovací sklenice, zalijí teplou vodou a nechají 48 hodin louhovat. Před použitím se směs zředí s vodou rovným dílem, roztokem se rostliny zalijí.

Zdroj: https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants
Přidat na Seznam.cz