Chokeberry Aronia Melanocarpic Wooden Table

Arónie chutná ptákům v krmítku, oceníme ji však i my sami

Mnozí považují plody temnoplodce za krmení pro drobné ptactvo. Ptáčci jej sice milují, ale užitek přináší také lidem. Dokonce více než to, řadí se mezi superpotraviny, které si může každý vypěstovat zdarma sám. Zázračné vlastnosti tohoto ovoce byly známy už v dávných dobách, ve starověku bylo oblíbené u severoamerických indiánů, kteří využívali jeho léčivých vlastností. Černé plody arónie léčí vysoký krevní tlak, ale také snižují riziko infarktu nebo Alzheimerovy choroby. S čím si ještě temné plody poradí?

Mohlo by vás zajímat:  Citronová kůra je oblíbená nejen při pečení. Provoní celý byt a pomůže s úklidem

Pokladnice vitamínů a antioxidantů

Plody, které jsou podobné borůvkám, jsou nadité vitamíny a antioxidanty, které likvidují volné radikály v těle. Vynikají obsahem vitamínů A, C, E a skupiny B (B1, B2, B3, B6), k tomu minerálů, jako jsou draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, měď nebo mangan. Jsou také zdrojem jódu, což je v rostlinné stravě zcela unikátní. Mimo to obsahují černé jeřabiny mnoho antioxidantů, antokyanů, fenolových kyselin a pektinů.

Photography Theme Beautiful Berry Branch Aronia Bush With Natural Leaves Clean Sky Photo Consisting Berry Branch Aronia Bush Outdoors Rural Floral Berry Branch Aronia Bush Garden
Zdroj obrázku: Freepik

Léčivá bomba

Ne nadarmo se mluví o plodech arónie jako o superpotravině. Posilují obranyschopnost a mají antivirové účinky, proto se hodí je konzumovat v době chřipkových epidemií nebo na podzim pro posílení imunity. Podle léčitelů dokonce posilují obranu těla před alergiemi nebo snižují jejich příznaky. Při pravidelném pití přírodní šťávy z arónie dochází k harmonizaci krevního tlaku a ke zlepšení stavu cév, které neohrozí ateroskleróza. Pomáhá předcházet infarktu a mrtvici, prokrvuje sítnici v oku a předchází rozvoji šedého zákalu. Neméně užitečná je arónie při likvidaci zánětů v těle.

Mohlo by vás zajímat:  Nemoci ovocných stromků a chemikálie

Na krásu a věčné mládí

S čím si ještě plody arónie poradí? Pravidelná konzumace plodů ve šťávě, v tinktuře, v kompotech nebo v džemu pomáhá regenerovat pokožku, vyhlazuje vrásky, posiluje vlasy a nehty. Keře temnoplodce původem ze Severní Ameriky navíc nejsou náročné na pěstování, výnosy jsou naopak velké. Arónii by se měli vyhnout pouze lidé s nízkým krevním tlakem, se žaludečními potížemi nebo pacienti s tromboflebitidou a křečovými žilami.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/aronia-berries
Přidat na Seznam.cz