Aktivní uhlí pomůže rostlinám lépe zakořenit a předejde vzniku plísní
Cestování do exotických destinací bez několika balení živočišného uhlí pro případ nouze je minimálně nezodpovědné, ne-li rovnou hloupé. Mnohým z nás tenhle malý černý zázrak pomohl překonat několik nepříjemných hodin po konzumaci jídla, se kterým nebylo všechno tak úplně v pořádku. Ale to je jen jedno z mnoha možných využití takzvaného živočišného uhlí, které se prodává také jako aktivní uhlí nebo jako adsorpční uhlí. A jaká jsou ta další využití?
Adsorpce není absorpce
Nenechte se zmást vizuální podobností těchto slov. Nejde ani o překlep, ani o identický proces. Zatímco absorpce je latinský název pro pohlcení nebo vstřebávání, adsorpce naopak znamená, že se další látky kumulují na povrchu adsorpčního tělesa. Mluvíme-li o živočišném uhlí, na jeho částice se nabalí další prvky, které na sebe uhlí aktivně váže. V případě už zmíněného medikamentu jde o vyčištění zažívacího traktu a střev, ale stejný proces lze využít i na zahradě.
Čištění vody
Řada přírodních čističek vody využívá adsorpční schopnosti aktivního uhlí, ze kterého se do nich vyrábějí filtry. Na rozdíl od mnoha jiných filtrů je aktivní uhlí schopno zachytit i anorganické znečištění, jako jsou různé těkavé páry z výfukových plynů aut se spalovacími motory. A tak můžete aktivní uhlí využít také k filtraci vody z potoka nebo řeky předtím, než s ní budete zalévat. České vodní toky totiž mohou být znečištěné, u rybníků a vodních nádrží pak znečištění bývá ještě horší.
Zakořeňování rostlin
Živočišné uhlí je však vhodné přidat také do substrátu, aby v něm rostliny dobře zakořenily. Substrát se díky tomu provzdušní a bude lépe zadržovat vodu. Aktivní uhlí zároveň chrání před plísněmi v květináčích. Díky své schopnosti vázat vodu a některé další prvky pak aktivní uhlí v substrátu zabrání tomu, aby přesazeným rostlinám začaly zahnívat kořeny.
Zdroj: https://planethouseplant.com/how-to-use-activated-charcoal-for-plants/