1

Podívejte se, jak připravit trávník na novou sezonu. Máme 6 rad, jak na to

Počasí posledních dní ukazuje, že jaro neúprosně nabírá na síle, a proto je nejvyšší čas pustit do údržby trávníku. Po zimě ho totiž na novou sezonu musíte dobře připravit. Proto jsme pro vás připravili 6 rad, které vám s tím pomůžou.

1.   Začněte s hráběmi

Prvním krokem jarní údržby je shrabání odumřelých částí trávy a rostlin. Pusťte se do toho, jakmile se oteplí a teplota země stoupne alespoň na pět stupňů Celsia.

Stačí vám k tomu obyčejné ruční hrábě. Důkladným prohrabáním navíc trávník i lehce provzdušníte, což mu po zimě jen prospěje.

Zároveň ale zapomeňte na to, že byste použili jakékoliv těžší stroje. Čerstvě probuzený trávník byste tím zbytečně poškodili.

2.   Pusťte se do hnojení

Po zimě trávě chybí různé živiny. Abyste jí je dodali, sáhněte po hnojivu. Ideální je hnojivo s dlouhodobým účinkem, které živiny uvolňuje postupně. Díky tomu můžete znovu hnojit až po osmi až deseti týdnech. U klasického hnojiva musíte vše opakovat už za čtyři týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Zima dala trávníku zabrat. Na novou sezonu ho připraví několik důležitých kroků

Jestli chcete mít jistotu, že hnojiva bude v trávě správné množství, použijte sypací vozík. Nejen, že hnojivo po trávě rozsype rovnoměrně, ale můžete ho poté využít třeba i k dosetí trávníku.

3.   Provzdušňujte

Hlavním předpokladem pro to, aby trávník dobře vypadal, je důkladné provzdušnění. Díky němu se ke kořenům lépe dostane voda, vzduch i živiny.

Nejlepší je využít vertikutátor neboli provzdušňovač. Kromě toho, že přivede vzduch až ke kořenům, totiž také rozseká mech a plevel.

Mohlo by vás zajímat:  Trávník na podzim se neobejde bez přihnojení, pročištění a provzdušnění

Trávník ale můžete provzdušnit i jinak. Pomůžou vám s tím třeba provzdušňovací hrábě a rycí vidle, jaké nabízí například český obchod Kutil.eu.  S nimi tak pohodlně provzdušníte zahradu třeba při sekání trávy.

4.   Zbavte se plevelu

Po provzdušnění zahrady přichází na řadu boj s plevelem. Jsou dva účinné způsoby, jak se ho zbavit – herbicidy a vytrhávače plevele.

Pokud se rozhodnete pro chemii, musíte sáhnout po selektivních herbicidech. Jinak hrozí, že roztok spolu s plevelem spálí i trávu. Často je proto bezpečnější použít vytrhávač. Nejen, že plevel ze země vytrhne i s kořeny, ale navíc má teleskopickou rukojeť, a proto se používá opravdu pohodlně.

5.   Dosévejte prořídlá místa

Po zimě najdete v trávě pravděpodobně vyschlá nebo prořídlá místa. Na takové plochy trávu dosejte. Pamatujte si přitom, že musíte dosévat stejnou travní směs, jaká je v dané části zahrady. Počítejte navíc s tím, že dosévat bude potřeba několik let.

Mohlo by vás zajímat:  Množství jetele v trávníku úprava pH půdy a vertikutace

Kromě konkrétních míst můžete trávník dosévat i plošně po celé zahradě. Díky tomu pak bude hustší. Ideální je plošně dosévat dvakrát ročně. S rovnoměrným dosetím vám, stejně jako u hnojení, pomůže sypací vozík.

6.   Začněte sekat

Jakmile máte jarní údržbu za sebou, vyndejte sekačku a připravte se na první posekání zahrady. Počkejte ale, až bude tráva dostatečně silná. Obvykle proto stačí začít se sekáním v dubnu nebo v květnu.

A nezapomeňte, že před sekáním nesmí být tráva mokrá. Jinak ji totiž sekačka může vytrhávat a na vašem trávníku zůstanou holá místa.

Přidat na Seznam.cz