stromky

Sázení ovocných stromů krok za krokem

Chcete se dostat k chutnému a zdravému ovoci, které si vypěstujete sami? Poradíme vám, jak postupovat v začátcích hned po zakoupení stromečku.

Není stromek jako stromek

Termín výsadby závisí na tom, zda jste si koupili prostokořenné stromky, tedy bez balu nebo stromky vypěstované v kontejneru.

Kontejnerované stromky mají dostatečně vyvinutý kořenový systém, který při vysazování neporušíte. Můžete je sázet v každém ročním období kromě zimy. Jsou dražší, ale mají téměř stoprocentní ujatelnost.

Prostokořenné ovocné stromky vysazujte jen v období vegetačního klidu, kdy rostlina neroste. Čili na jaře a na podzim. Stromky se vybírají z půdy po opadání listů, kdy je dřevo vyzrálé. Optimální termín je kolem 15. října. Pokud tento termín urychlíte, mladé výhonky nebudou v příznivé kondici a během tuhé zimy zmrznou. V prodejnách mají prostokořenné stromky založené ve vlhké zemině, pilinách nebo písku, protože jsou náchylné k proschnutí kořenů. Ani po zakoupení je nenechávejte bez péče.

Téměř bez příprav

Výsadba stromků nevyžaduje ani zkušenosti, ani přípravy. Stačí jen dodržet několik jednoduchých pravidel, aby se holé větve na jaře rozzářily květy a listím. Vykopejte jámu, která svou velikostí kopíruje kořenový systém výpěstky. Obvykle není mnohem větší než vědro, takže se ani nezapotíte. Vedle jejího středu nabijte starou lať s oblými rohy nebo kulatý kolík, který sahá do výšky koruny. Bude pevnou oporou do chvíle, dokud se novými kořeny ukotví stromek v zemi tak, aby odolal i náporu silného větru. To může trvat jednu sezónu.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada jako ze škatulky? Vyžaduje to spoustu péče, trpělivosti a úsilí

sazeni

Mrkněte na kořenový systém a odstřihněte konce těch kořenů, které jsou poškozené. Vytvoříte tak čerstvou ránu, která se ve vlhké zemině rychle zahojí. Podpoříte tím kořeny k regeneraci, což pomůže k jejich rychlejšímu rozvětvování. Takto připravený stromeček vložte do jámy, kterou jste předem štědře zalily vodou a zasypte ho zeminou. Dbejte, aby byl stromek zasazen ve stejné hloubce jako ve školce. Obvykle to znamená, že zduřelé místo srůstu je přibližně na jednu dlaň nad terénem.

Po důkladném opakovaném zalití a udusání zeminy uvažte stromeček ke kolíku a zakráťte jeho větve. Povýsadbový řez je zárukou toho, že kořeny budou v rovnováze s nadzemní částí a stromek bude mít dostatek energie na to, aby začal růst. Obvykle to znamená zkrácení nadějné čtveřice letorostů o dvě třetiny jejich délky. Pokud byste tento krok vynechali, ztratili byste jednu celou sezónu, kým byste přišli na příčinu, proč stromeček zaostává v růstu. Možná jste o tom dosud nevěděli, ale čím intenzivněji ho stříháte, tím silnější rostou. Nesmí vám být líto malých větviček, které sotva začínají tvořit korunu. Je pouze na vás, zda provede řez přímo po výsadbě, nebo na jaře po odeznění mrazů.

Mohlo by vás zajímat:  Citronová kůra je oblíbená nejen při pečení. Provoní celý byt a pomůže s úklidem

sazeni2

Vláha je důležitá

Vysazený stromek nevyžaduje speciální péči, je třeba mu jen dopřát dostatek vláhy. V deštivém podzimu se o vše postará příroda. Pokud však přijde zima bez sněhové peřiny, holomrazy dokáží vytáhnout ze země vláhu, což by mohlo způsobit vyschnutí stromečku. Proto v teplejších dnech uděláte správně, pokud ho zalijete vodou, která ochrání kořeny před vysoušením. Ideální jsou slunečné dny, kdy hřejivé slunce zahřívá povrch půdy.

vlaha

Pokud půjde vše podle očekávání, s příchodem jara se začne stromek přebírat k životu a začne vám ve dvoře či zahradě dělat radost. Možná už v prvním roce budete slavnostně trhat z větve první jablíčko či hrušku, abyste věděli, co vás čeká v příštích letech.

Kdy vysazovat ovocné stromy

Jarní termín výsadby nastupuje po rozmrznutí půdy kolem 15. března a trvá až do rašení stromů, když se objevují listy. Doporučuje se umístit je na trvalé stanoviště nejpozději do konce dubna.

Mohlo by vás zajímat:  Pečujeme o ovocné stromky

Jak sázet stromy

Jakmile si přinesete domů ovocný stromek, je třeba ho zajistit před vysycháním, tedy ho hned zasadit.

Pokud to není možné a budete ho sázet na druhý den, namočte kořeny do vody maximálně na 24 hodin. V případě, že ani následující den po zakoupení nebudete mít čas, strom v zahradě přihrňte vlhkou zeminou, pískem nebo pilinami. Při jarním vysazování kořeny v každém případě namočte na 24 hodin do vody a až potom sázejte.

Krok za krokem : Sázení ovocného stromu

1. Kořeny zkraťte a namočte na jeden den do vody.
2. Do připravené přiměřeně velké jámy nalijte 10 l vody.
3. Posaďte stromeček, přihrňte ho půdou a upěchujte.
4. Místo roubování musí být nad povrchem půdy.
5. Zalijte a přihrňte půdu, aby se voda nevypařovala.
6. Udělejte výchovný řez po vysazení.
7. Peckoviny, zejména broskve, při jarním vysazování řežte hlubším řezem.

VIDEO: Sázení ovocných stromků

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Sázení ovocných stromů krok za krokem”

Komentáře jsou uzavřené.