Hraboše ze zahrady vystrnadí aroma některých rostlin, domácí mazlíčci nebo plašiče
Hraboš je malý hlodavec, který i přes svůj drobný vzrůst dokáže napáchat spoustu škod. Rád okusuje cibulky rostlin, vyjídá semínka a narušuje kořenové systémy. Tento hlodavec na rozdíl od krtka netvoří krtince, ale úzké chodbičky umístěné těsně pod povrchem půdy. Právě těmi se na zahrádku zvládne dostat. Metod, jak se tohoto škůdce zbavit, je mnoho. Některé jsou naprosto šetrné pro přírodu a jiné jsou zase mírně drastické.
Nejprve zkuste jít přirozenou cestou
Způsobů, jak hrabošům znepříjemnit pobyt na našem pozemku, je mnoho. Jedním z nich je například vysazení rostlin, které nejsou zrovna jejich oblíbené. Mezi ty patří česnek, černý rybíz, máta, hořčice či pryšec. Stejného výsledku docílíte, vložíte-li česnek, lístek túje či vlašský ořech do vchodu hraboší dírky. To pouze v případě, že jste ji zvládli objevit, samozřejmě.
Použít také můžete přirozené nepřátele hrabošů. Poslouží vám třeba obyčejné krmítko. Tím do zahrady přilákáte větší množství ptáků, kteří si na hraboších s oblibou smlsnou. Hlodavci jejich přítomnost také často vycítí a budou se klidit. Stejným způsobem můžete využít i své domácí mazlíčky. Kočky a psi totiž malé hlodavce rádi loví.
Vynalézavější metody pro vyhnání hraboše
Hrabošů se s velkou pravděpodobností zbavíte v případě, že zlikvidujete jejich obydlí a cestičky. Tunely můžete například zalít vodou. To hlodavce vyžene, popřípadě utopí. Zorání pozemku je také způsob, jelikož jsou cestičky umístěny poměrně mělce.
Pokud chcete už vyhnané hraboše držet od zahrady co nejdál, zkuste umístit prázdnou plechovku či láhev na kovovou tyč. Ve větru bude tato konstrukce vytvářet pro hraboše nepříjemný zvuk a nebudou se k vám tak vracet.
Přímý zásah
Na hraboše samozřejmě existuje řada pastí, jak těch mírumilovných, tak těch, které hlodavce usmrtí. Stejně tak můžete použít chemické přípravky, které ale mohou ohrozit jak životní prostředí, tak tvory v okolí.
Zdroj: https://www.gardenia.net/guide/voles