Woman Planting Primula Flowers Spring Garden

Hraboši dokážou během chvíle zničit každou zahradu. Úrodu zachrání jedině včasný zásah

Hraboši sice patří mezi malé hlodavce, na zahradě však mohou nadělat velké škody. Tato na pohled roztomilá zvířata se živí rostlinnými semeny, kůrou a kořeny keřů. Jejich práci je ale na první pohled obtížné rozeznat, protože bývá podobná té krtkové.

Jak rozeznat hraboše

Jsou to hlodavci nepřesahující délku 15 centimetrů. Jejich kožich má hnědou barvu s rezavým nádechem, zatímco boky a břicho jsou světlejší. Jsou to noční tvorové, což ztěžuje jejich detekci na zahradě. Stejně jako krtci hrabou podzemní tunely, které jsou pod zemí asi 15 centimetrů. Na rozdíl však od krtků hraboši nevytváří kopce a mají trochu jiné stravovací návyky.

Mohlo by vás zajímat:  Moly lze chytit do pasti, potraviny ochrání pravidelný úklid a správné skladování

Jejich pobyt na zahradě může způsobit velké škody. Živí se listy, cibulkami, kořeny rostlin i semeny. Okousají dokonce i kůru listnatých stromů a keřů a jejich kořeny. Výstavbou chodeb narušují kořenovou strukturu rostlin a to jim ztěžuje přijímání vody a živin ze země. To vede následně až ke smrti rostliny nebo keře.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se hrabošů zbavíme ze zahrady

Jakmile spatříte přítomnost hrabošů v zahradě, jednejte rychle a rozhodně. Pro trvalé odstranění hlodavců ze zahrady používejte více metod najednou. Vypudit je můžete přírodně, chemicky nebo mechanicky. K nejjednodušším způsobům, jak se zbavit škůdců ze zahrady, je mít psa nebo kočku. Ti se o všechno ostatní postarají za vás. Pokud to nepomůže, umístěte jim do nory česnek, hořčici nebo mátu. Ty mají intenzivní vůni, která hraboše odplaší.

Mohlo by vás zajímat:  Na slupce od banánu si orchideje pochutnají. Odvděčí se bujným růstem a bohatými květy

Pokud přírodní metody selžou, zkuste je vyhnat mechanicky. V blízkosti nory umístěte hlasité předměty, jako hliníkové plechovky, které budou během větru způsobovat hluk. Dalším mechanickým způsobem může být nalévání vody do nory nebo rozkopání tunelů. Posledním, ale nejdrastičtějším způsobem jsou různé chemické prostředky. Ty se nalévají přímo do nory. Jsou sice nejúčinnější vůči hrabošům, ale škodí i rostlinám a celkově životnímu prostředí. Proto je používejte jen jako poslední možnost.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden/
Přidat na Seznam.cz