Golden Rod 4413646 1280

Invazivní rostliny škodí původním druhům i lidem, zbavit se jich ale není snadné

Mezi invazivní rostliny patří takové, které rychle rostou a jejichž růst nelze příliš ovlivnit. Postupem času pak vytlačí jiné druhy rostlin a začnou dominovat. Některé z nich mohou mít dokonce škodlivý účinek na naše zdraví. Uvolňují jedovaté látky, mohou podráždit pokožku nebo způsobit alergie.

Zbavit se takových rostlin je obtížné a spolkne to mnoho času

Proč jsou vlastně takové rostliny nebezpečné? Většinou jsou invazivní rostliny přivezeny obyčejnými lidmi na jiné kontinenty, nebo je převážejí botaničtí amatéři. Mnoho druhů je poté zasazeno hlavně proto, že jsou hezké na pohled. Bohužel je naše klima pro tyto rostliny až příliš příznivé, proto se snadno rozšiřují a vytlačují původní druhy.

Mohlo by vás zajímat:  Obávaná mandelinka bramborová dokáže zničit celou úrodu. Zabraňte jí v tom včas

Příkladem je třeba bolševník Sosnowského, který v létě vypouští toxické látky, které mohou způsobit popáleniny kůže nebo alergie. Takové rostliny na vaší zahradě nemají co dělat. Škumpa ocetná zaujme svým vzhledem, který připomíná africké palmy. Je ovšem jedovatá a snadno se šíří, klidně i na sousední pozemky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mezi další rostliny patří netýkavky

Rostou na březích řek a nádrží. Jsou to velmi nápadné rostliny, které dosahují výšky 2–3 metrů. Rozpínají se velmi rychle a vytěsňují jiné druhy. Současně s tím vytvářejí houštiny a mohou zabránit přirozenému toku vody. Japonská křídlatka byla dovezena z Asie. Nejdříve to byla okrasná a medová rostlina, postupem času se přišlo na to, že kvůli rychlému růstu vytlačuje ostatní rostliny. Musíte ji odstranit mechanicky.

Mohlo by vás zajímat:  Proti škůdcům a plísním nejlépe zafungují domácí prostředky, které rostlinám neuškodí

Zlatobýl je trvalka s drobnými žlutými květy. Rostlina je medonosná, ale patří mezi nejinvazivnější druhy rostlin na světě. Vyskytuje se na loukách a pustinách, zbavíte se jí pouze pravidelným sečením, a to po dobu několika let. Štětinec patří původně do Severní Ameriky. Najdete ho na zahradách a je považován za okrasnou rostlinu. Jako liána ale velmi rychle roste a míří k jiným rostlinám.

Zdroj: https://www.si.edu/stories/escape-invasives
Přidat na Seznam.cz