Ladybug 743562 1920[1]

Vzhledově netradiční beruška nás poslední roky trápí stále více. Obdiv si ale nezaslouží

Beruška je známé drobné zvíře, o kterém se píše nejenom v encyklopediích, ale také v dětských knížkách. Velmi často se zde připomíná její užitečnost. I proto bychom ji měli nechat žít a být rádi na to, že se objevuje i na naší zahradě. Ne všechny berušky jsou ale stejné. Zatímco ty „naše“ červené jsou užitečné, tak berušky asijské jsou pravým opakem. jedná se o invazivní druh, který může ničit jak úrodu na zahradě, tak může likvidovat i jiné živočichy. Jak se k tomuto problému posledních let postavit?

Asijská beruška na vzestupu

Larvy i dospělí jedinci mohou jíst velké množství mšic. Do Evropy byla asijská beruška dovezena ve druhé polovině 20. století a rychle se tu usadila. V současné době ji najdete v mnoha zemích včetně Polska. I když její hlavní potravou jsou mšice, může se živit také jinými druhy hmyzu, který je pro nás užitečný. 

Mohlo by vás zajímat:  Nevítané návštěvy hlodavců napáchají škody a mohou ohrozit naše zdraví

Asijská beruška je snadno rozpoznatelná, může mít různé barvy: 

  • černou,
  • oranžovou,
  • červenou,
  • žlutou.

Má oválný tvar a na křídlech se mohou objevit tečky. Mezi hlavou a skořápkou má znak ve tvaru písmene M. Asijská beruška způsobuje největší škodu v plodinách, pokud nemá dostatek své přirozené potravy. Může jíst ovoce a okusovat stonky a listy, což vede k odumírání rostlin.

Zdroj obrázku: Pixabay

 Asijská beruška je hrozbou pro domácí hmyz

Berušky si na podzim hledají úkryt před mrazem a schovávají se v kůře stromů. Mohou se ale objevit také v bytech. Pod střechou se mohou objevit dokonce celé kolonie. Asijská beruška může být v domě velký problém. Bude hrozbou pro rostliny, které si doma pěstujete, a navíc vydává nepříjemný zápach. 

Mohlo by vás zajímat:  Nejsou to vždy octomilky. Malý černý hmyz si rád smlsne na pokojových rostlinách, zakročte včas

Pokud se beruška cítí ohrožena, vylučuje žlutou látku, která zanechá stopy na oděvu nebo pokožce. Brouk dokáže také kousat, existuje tak možnost alergické reakce. Ta se může vyznačovat pálením nebo svěděním, objevit se může i rýma, potíže s dýcháním nebo otoky.
Berušky se nejčastěji ukrývají v blízkosti oken nebo balkonových dveří. A jak se takové berušky zbavit? Nejlepší je sáhnout po vysavači a pytlík z něj poté okamžitě vyhodit. Pokud se u vás doma berušky pořád vyskytují, nebojte se použít insekticidy. Můžete se před nimi rovněž chránit tím, že utěsníte všechny mezery a do oken instalujete moskytiéry. Berušky nemají rády kyselé pachy, jako je citron nebo pomeranč. Závěsy tak pomůže nastříkat éterickými oleji.

Zdroj: https://plunketts.net/blog/ladybugs-vs-asian-lady-beetles
Přidat na Seznam.cz