Gardening Concept With Female Hands

3 jednoduché metody rozmnožování pokojových rostlin. Omlazení prospěje i starším květinám

Reprodukce pokojových rostlin je skvělý způsob, jak rozšířit svou sbírku, aniž byste museli kupovat nové rostliny. Ať už chcete množit svou oblíbenou rostlinu, nebo ji třeba s někým sdílet, existuje několik způsobů reprodukce pokojových rostlin, které jsou snadné a efektivní. V tomto článku prozkoumáme několik tipů a triků pro množení pokojových rostlin.

Jak namnožit pokojové rostliny

  • Řízkování: Jedná se o jednu z nejoblíbenějších metod rozmnožování pokojových rostlin. Jednoduše odřízněte stonek z mateřské rostliny a ujistěte se, že má alespoň jednu uzlinu (místo, kde se listy připojují na stonek). Odstraňte všechny listy ze spodní části stonku a vložte ho do nádoby s vodou nebo květináče se zeminou. Řízek uchovávejte v teplém a vlhkém prostředí, dokud nezakoření, a poté jej přesaďte do nového květináče. Některé rostliny, jako jsou sukulenty, lze množit také listovými řízky. Opatrně odřízněte list z mateřské rostliny tak, aby byl v jednom kuse. Nechte list několik dní zaschnout, dokud se na odříznutém konci nevytvoří zával (ztvrdlý suchý hrbol), a poté jej vložte do půdy. Udržujte půdu vlhkou a dejte ho na teplé a světlé místo, dokud rostlina nezakoření a nezačne růst.
  • Dělení: Tato metoda je nejlepší pro rostliny, které mají více stonků nebo rostou v trsu. Opatrně vyjměte rostlinu z květináče a jemně oddělte jednotlivé stonky nebo trsy. Zasaďte každý stonek nebo trs do vlastního květináče s čerstvou zeminou a důkladně zalijte.
  • Semena: Tato metoda je nejlepší pro rostliny, které produkují semena, jako jsou zelenec nebo toulcovka. Jednoduše sbírejte semena a zasaďte je do půdy. Udržujte půdu vlhkou a dejte je na teplé a světlé místo, dokud semena nevyklíčí a nezačnou růst.
Mohlo by vás zajímat:  Správně vybraný květináč podpoří orchidej v růstu a tvorbě květů
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud nechcete rozmnožovat

I staré rostliny mohou s trochou péče vypadat jako nové a vyhnete se tak nutnosti zasazování nové rostlinky. Pokud například přestanou růst, stačí je obvykle jen přesadit do většího květináče. Nezdravé či přerostlé listy pak jednoduše odstraňte. Tak se nejen zbavíte nevzhledných částí, ale také podpoříte růst nových, čerstvých listů.

Starší rostliny jsou také obvykle náročnější na zalévání a hnojení, proto se toto snažte nezanedbávat. V neposlední řadě je pak důležité rostliny čas od času očistit od prachu a jiných nečistot – na to vám postačí pouze vlhký hadřík.

Zdroj: https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/how-to-propagate-houseplants/
Přidat na Seznam.cz