11 důvodů, proč sbírat na jaře březovou mízu: do těla vlije novou energii
Trpíte častým nachlazením a chcete posílit imunitu? Pitím šťávy z břízového kmene toho docílíte. Navíc tělu dodáte železo, vápník, fosfor, draslík, hořčík a v neposlední řadě také zinek. Mimo velkého množství vitamínu C břízová míza obsahuje také vitamíny skupiny B, aminokyseliny, glutamin, polyfenol i mnoho tříslovin.
11 důvodů, proč pít šťávu z břízy:
- posiluje imunitu,
- tiší revmatické bolesti,
- podporuje správnou funkci oběhového systému,
- zabraňuje anémii,
- bojuje proti infekcím dýchacích cest,
- upravuje správnou činnost jater,
- čistí pokožku a pomáhá při boji s akné,
- působí močopudně,
- zabraňuje nadměrnému pocení,
- snižuje riziko močových kamenů a žaludečních vředů,
- čistí tělo od toxinů.
Kontraindikace šťávy z břízy
Pravidelné užívání tohoto sirupu má mnoho blahodárných účinků. Neblaze by mohla šťáva z břízy působit ale na lidi, kteří trpí alergiemi na pyl z tohoto stromu. Také se tento léčivý nápoj nedoporučuje k pití lidem s onemocněním ledvin a srdce.
Jak sesbírat břízovou mízu?
Najdete-li mechovou nebo bradavičnatou břízu, musíte do ní vyvrtat asi 3 centimetry hlubokou díru. Do této díry vložte trubičku, ze které by po chvilce měla březová míza začít vytékat. Tuto tekutinu odchytejte do sklenice či lahve. Jakmile naberete dostatek mízy, dírku ve stromě zajistěte dřevěným klínkem nebo korkovým špuntem. Při tomto sběru březové mízy musíte myslet na to, abyste nepřijímali více než jeden litr šťávy denně. Jinak byste mohli poškodit samotný strom. Nejvhodnější období pro tento sběr je časné jaro, kdy se stromy začínají zelenat.
Jak tuto mízu uchovávat?
Pokud mízu ihned po sběru nespotřebujete, je vhodné ji skladovat v lednici. Syrová míza vám v lednici vydrží až 4 dny. Jestliže do ní kápnete trochu medu či kyseliny citrónové, trvanlivost se jí prodlouží až na 10 dnů. Vhodné je také mízu zamrazit nebo použít do sirupů a tinktur.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/birch-sap