Znáte metodu krechtování? Může vám pomoci správně uskladnit brambory
I když už nás vždycky nebyly brambory jako doma, za několik set let stihly natolik zdomácnět, že je dnes najdeme snad v každé domácnosti. Jedí se nejen jako chutná příloha, ale vytvořit z nich jdou i skvělé hlavní pokrmy či dezerty.
Správná teplota i vlhkost
Jejich skvělou vlastností je, že se dají pěstovat i v drsnějších podmínkách, jsou výživné a velmi dobře se dají uskladnit přes celou zimu. Dnes už se většinou dají do sklepa, ale dříve lidí používali tzv. metodu krechtování, která může být užitečná a zajímavá i pro vás.
Před samotným skladováním je vždy třeba ověřit, zda brambory nejsou nahnilé, mokré nebo poškozené. Určitě se také při nákupu vyplatí dát přednost ručně sbíraným bramborám, které tak rychle nepodléhají hnilobě. Druhým krokem je pak následné uskladnění. Pokud je správné, vydrží vám klidně až do jara. Nezbytná je správná teplota i vlhkost vzduchu. Lepší je vyšší vlhkost vzduchu a teplota okolo 6 °C.
Jak to bylo s krechtováním
Tato prastará metoda se dříve využívala velmi často, dnes je již ale skoro neznámá, což je možná škoda, protože není nijak náročná, ale je velmi efektivní. Dnes se uchytila hlavně u ekologických farmářů. Můžete ji ale vyzkoušet i vy.
Krecht je vlastně svislá polní jáma, která je zasypaná svrchu slámou a má větrací světlík. Jsou to právě vrstvy slámy a zeminy, které dobře chrání brambory před mrazem, ale moderní pěstitel může jako izolaci použít třeba i polystyren.
Jak určitě brambory neskladovat
- Nepatří do lednice.
- Nesmí být omyté, jelikož to způsobuje oděrky a rychlejší postup hnilobných procesů.
- Neměly by být v příliš vlhkých sklepech.
- V paneláku v podstatě není možné skladovat je dlouhodobě, je zde příliš sucho a teplo.
Je tedy možné brambory skladovat různě, ale vždy platí, že jen správné skladování vám zaručí kvalitní brambory i po zimě. Brambory nahnilé nebo s klíčky raději nekonzumujte.