Girl Distributes Moisturizing Cream Her Hands

Úchvatný plicník je krásná květina a jedinečná léčivka, na kterou se můžete spolehnout

Plicník lékařský je velmi vzácná rostlina, kterou najdeme v Polsku. Plicník se pěstuje jako okrasná rostlina, má ale také cenné vlastnosti pro lidské zdraví. Přečtěte si něco o jeho původu, pěstování a léčivých schopnostech. Jaké je charakteristika této jedinečné rostliny?

Plicník je trvalka, která se vejde do každého bytu

Plicník lékařský je drobná rostlina, která dorůstá výšky jen 30 centimetrů. Má kopinaté, místy širší listy, které jsou pokryté malými bílými skvrnami. Plicník může i kvést, a to především na jaře. Květy se objevují na výhonku, který je vysoký asi 25 centimetrů a tvoří kytice malých květů fialovočervené barvy. Rostlina pochází z Evropy a oblastí Kavkazu.

Mohlo by vás zajímat:  Na goji nesmí zapomenout nikdo, kdo žije zdravě. Pomůže předejít rakovině a zlepší soustředění

Plicník můžete pěstovat jako okrasnou rostlinu. Najdete ho v zahradách a parcích. Kvete od března do května a jeho květy si můžete vizuálně užít také doma. Potřebuje temné prostředí, vlhký substrát a také kvalitní hnojivo. Plicník je dokonce mrazuvzdorná rostlina, kterou můžete na zimu jen zakrýt listím a větvemi. Pokud budete chtít plicník rozmnožit, můžete tak dělat po odkvětu nebo na začátku podzimu. Při napadení škůdci musíte rychle jednat a nastříkat na rostlinu vhodné přípravky.

Zdroj obrázku: Freepik

Plicník má léčivé vlastnosti, které se vám budou hodit

Plicník obsahuje cenné látky, které jsou plné léčivých vlastností. Antokyany jsou přírodní barviva, která jsou vhodná pro naše trávicí ústrojí a také podporují činnost oběhového systému. Rostlina obsahuje také flavonoidy, které působí blahodárně na naši pokožku. Plicník je oblíbenou bylinou hlavně při léčbě zápalu plic nebo bronchitidy.

Mohlo by vás zajímat:  Plánujete skleník? Na toto byste neměli zapomenout

Při onemocnění dýchacích cest můžete používat medový nálev nebo inhalovat roztok, který bude tvořený právě z plicníku. Rostlina také pomůže zbavit se průjmu a zlepší funkci ledvin. Medový extrakt z této rostliny můžete popíjet i dvakrát denně.

Zdroj: https://pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Pulmonaria+saccharata
Přidat na Seznam.cz