White Orchid Vase Decoration Room

Žloutnutí listů orchidejí je důležitým signálem. Na vině může být špatná teplota i nedostatek vody

Orchidej je v mnoha domovech velmi populární. Často se však při jejím pěstování objeví problém, kdy jí zežloutnou listy. Může to být příznak nemoci nebo důsledek chyby při péči. Někdy se může jednat o naprosto přirozený proces. V dnešním článku vám řekneme, jak se postarat o listy této nádherné květiny.

Proč listy žloutnou

V případě, že si všimneme žloutnutí listů a jejich vrásčení, měli bychom se v první řadě důkladně podívat na rostlinu. Pokud se poškození objevilo pouze na starších a spodních listech, nemáme důvod se obávat, protože je to naprosto přirozený proces, který neovlivňuje vývoj rostliny. Pokud se však tento jev objevuje i na mladých listech, může to mít několik důvodů.

Mohlo by vás zajímat:  Sukulenty ozdobí interiér i bez velké péče. Některé dokonce pomohou léčit nebo nádherně kvetou

Pokud je vlhkost v pokoji příliš nízká a nestaráme se o pravidelné zalévání rostliny, může být rostlina dehydratovaná. Projevuje se to záhybem a žloutnutím listů orchidejí. Příčinou žloutnutí listů může být také příliš intenzivní zalévání orchideje. Přemokřené kořeny nemají přístup ke vzduchu, což jim ztěžuje shromažďování vody a živin.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak pečovat o žloutnoucí orchidej

Dalším důvodem žloutnutí může být například nedostatek světla. Je to zřejmé zejména v podzimním a zimním období, kdy rostlina postrádá přirozené osvětlení. Může jít i o nevhodnou teplotu, příliš velké teplo způsobuje, že listy orchidejí zežloutnou a vyschnou, protože příliš rychle ztrácejí vodu. Naopak nízká teplota také může vést ke žloutnutí listů orchidejí a navíc brání vývoji nových listů.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny vhodné do stínu: křídlový květ, africká fialka a konvalinka

Abychom vyživili listy orchidejí, musíme si uvědomit, že mohou ztratit svoji vitalitu kvůli problémům s přívodem vody. Často jsou způsobeny dlouhodobým vysušením kořenů. Listům velmi pomůže potírání citrónovou vodou. Jednoduše setřete vrstvu prachu z listů hadříkem. Potom namočte měkký hadřík nebo bavlněný tampon do vody. Můžete použít citrónovou vodu, jejíž kyselina pomůže efektivněji smýt nečistoty. Citronová voda rozzáří listy a dodá jim i určitou dávku živin.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/indoor-orchid-care.htm
Přidat na Seznam.cz