Side View Young Woman Watering Plant

Zkáza, která se skrývá uvnitř. Malé mušky nejsou to nejhorší, co rostliny ohrožuje

Název smutnice nikomu moc neříká, ale stačí se přiblížit s konvičkou ke květníku a zvedne se oblak černých mušek. Ano, právě těmto muškám se říká smutnice a samy o sobě nejsou pro pokojové rostliny nebezpečím, byť jsou jejich houfy vznášející se nad substrátem odpudivé. Mnohem horší jsou larvy, které se ukrývají v kořenovém systému a likvidují pěstované rostliny odspodu. Řešením je chemický postřik, ale stejnou službu prokážou též ekologické domácí prostředky. Jak se s nezvanými hosty vypořádat?

Zkáza a odumírání rostlin od kořenů

Proč se nevyplatí otálet při zpozorování hejna mušek nad květníkem? Hrozí poměrně rychlé odumření rostlin, protože larvy smutnic se pasou na kořenech, což vede k postupnému odumírání rostlin. A jak smutnice poznat? Jedná se o mušky, které mají 3–5 milimetrů dlouhé černé tělo a průhledná křidélka. Larvy mají průhledné břicho a černou hlavičku, objevují se zejména uvnitř květníků mezi kořeny, přičemž se nejdříve živí mrtvou organickou hmotou. Při přemnožení nebo při nedostatku potravy pak napadají kořeny, postupují výše ke stonkům, až dojde k odumření rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Při zpracování kedlubny děláme zásadní chybu, kvůli které se ochuzujeme o cenné živiny
Zdroj obrázku: Freepik

Až čtyři stovky larev na jednu mušku

Jsou hrozbou pro všechny pokojovky, smutnice totiž dokáže naklást až 400 vajíček týdně. Larvy se vylíhnou po 4 až 6 dnech a další dva týdny žerou vše, k čemu se dostanou. Během několika málo dnů se mohou smutnice rozrůst v obrovskou kolonii, která zlikviduje veškerou zelenou vegetaci v domácnosti. Až po dvou týdnech se totiž promění v kuklu a poté se promění v dospělého jedince a proces rozmnožování se opakuje nanovo. Z těchto důvodů je nutné zasáhnout okamžitě pomocí osvědčených metod.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání potravinami jde jednoduše předejít. Vše záleží na tom, jak jídlo skladujeme

Lapač i česnekový nálev

Čím začít? Rozhodně lapačem larev, které se mohou nalákat na plátek brambor nebo okurek, které se položí na substrát. Během několika hodin se objeví larvy na povrchu, proto je nutné plátky vyhodit a položit nové. S jejich likvidací pomůže také nálev z prolisovaného česneku, který se nechá vylouhovat a smíchá s vodou. Důležité je rostliny přesadit do čerstvého substrátu a kořeny očistit pomocí dezinfekčního prostředku z šedého mýdla a lžíce denaturovaného lihu.

Zdroj: https://candide.com/GB/insects/4a33aa4448ace3bdde9d0a3b95230572
Přidat na Seznam.cz